Frenk asması mı dersiniz, Virjinya sarmaşığı mı, yoksa Hazan dalı mı? Saydığımız bitkilerin her biri aslında Amerikan sarmaşığı fidanının halk arasında bilinen birbirinden farklı isimleridir. Bahçe dekorasyonu ve peyzaj çalışmalarında büyüleyici görünümüyle oldukça çok tercih edilen bir süs bitkisidir.

amerikan sarmaşığı fidanı

Amerikan Sarmaşığını Tanıyalım

Kuzeydoğu Amerika anavatanları olan amerikan sarmaşığı çok yıllık ve sarılıcı bir bitkidir. Sağlam bir bünyeye sahiptir, öyle ki kuraklık, hava kirliliği onu çok etkilemez. Uzun yıllar yaşar ve oldukça azgın bir yapıdadır. Efsanevi görünüme sahip yaprakları asma yaprağına benzer ve en güzel görünüme kış aylarında kavuşurlar. Yaprakları kış aylarında kıpkırmızı bir renge bürünür ve muhteşem görünüşüyle görenleri adeta büyüler.

mevsimlere göre yaprakları renkten renge bürünür. Sarı, turuncu, bakır rengi ve en sonunda kıpkırmızı bir renge sahip olur. Hazan mevsimi temalı fotoğraflar için başlı başına muazzam bir görüntü oluşturur. Yinede yapraklarını döktüğünü belrtmekte fayda var.

Amerikan sarmaşığının meyveleri, yaz aylarında açan yeşil çiçeklerinden meydana gelir ve mor renktedir. Kuşların vazgeçilmez besin tercihi olan bu meyvelerin insanlar için zehirli olması çok acı bir tezattır.

-30 °C'ye kadar soğuğa dayanan amerikan sarmaşığı fidanı çok kolay ve neredeyse zahmetsiz gelişir. Oldukça yayılıcı olan bitki kendi tohumlarından bile çoğalabilmektedir. Örtücü özelliği ile kullanımı da oldukça yaygın olan amerikan sarmaşığı fidanı gizlenmek istenen çirkin görüntülere set olması için de kullanılır. Yetiştirilmesi neredeyse zahmetsizdir derken ciddiydik. Yetiştirirken oldukça hızlı olan gelişimini kontrol altında tutmazsanız, istediğiniz şekilde ilerlemesi için gerdirme iplerini ve sarılacağı destekleri sağlamazsanız başıboş bir şekilde ve oldukça hızlı gelişir ve başetmesi zor bir yığın haline dönüşebilir. Bu yüzden terbiyesini budamasını yön vermesini ihmal etmemek gerektiğini belirtmek isteriz. Aynı zamanda Amerikan sarmaşığı fidanı dikmek isteyenleri, başka ağaç ve bitkilerin yakınına dikilmemesi konusunda da uyarmak istiyoruz. Çevresindeki bitki ve ağaçlara sıçrayıp onları sararak güneşle olan bağlarını kesip onların gelişimini durdurma potansiyelleri de vardır.

Drenajı düzgün her toprakta yetişir, güneş, gölge, yarı gölge ayırt etmez ama bakımlı ve gübre destekli topraklarda çok daha hızlı bir gelişim sergiler. Budamaya dayanıklıdır, budamasının aksatılmaması yönünde uyarımızı tazeleyelim. Düzgün şekil alması ve bulunduğu yeri güzelleştiren değil de bulunduğu yeri kirleten bir bitki olmaması için budama ve şekillendirmeye çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kontrolden çıkar ve başedilmesi zor bir yığın haline gelir.

Tohumdan veya nerdeyse toprakla temas eden her dalından üremeye o kadar hazırdır ki kısa zamanda köklenmesini tamamlayıp yayılma evresine geçiş yapar. Yetişkin bitkilerin yere düşen tohumlarının kendiliğinden filizlendiği şeklindeki son bilgiyi de aktardıktan sonra sizlere amerikan sarmaşığı fidanı temin edebileceğiniz güvenli bir platform olan e-fidancim.com'u öneririz.

Amerikan sarmaşığı fidanı satışı

E-fidancım uzun yıllardır tarımsal ürünler üretip satan başarılı ve köklü bir firmadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,