Öne Çıkanlar can erik hasadı kurban bayramı besi sığırı yetiştiriciliği üretim kefir

Bu haber kez okundu.

Akyurt Süt Üreticileri Birliği kuruluyor

Akyurt Kaymakamlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Akyurt Ziraat Odası’nın öncülüğünde Akyurt Süt Üreticileri Birliği kuruluyor.

Akyurt Süt Üreticileri Birliği, Akyurt’un süt üretimi yapılan yaklaşık 20 mahallesinden temsilcilerin birlikteliği ile Akyurt Kaymakamlığı, Akyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Akyurt Ziraat Odası’nın öncülüğünde kurulacak.

Akyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü M. Beşir Sungur, kurulacak olan süt üreticileri birliği sayesinde süt üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanacağını ve azalan süt üretiminin artırılacağını ifade etti. Sungur, “Akyurt’ta süt üreticilerinin bir araya gelmesiyle beraber üretim ve pazarlama yeteneklerini artırmayı amaçlıyoruz. Birliğe üye olan üreticilere birçok avantaj sağlanmış olacak. Gebe düve temininin yanı sıra yem fabrikaları ile yapılacak olan anlaşma sayesinde üretim maliyetlerini düşürmüş olacağız. Akyurt’ta süt üretiminin tekelden pazarlanabilmesi için Atatürk Orman Çiftliği gibi büyük firmalarla da anlaşma sağlayacağız” dedi.

Sungur, ayrıca birlik aracılığı ile satılan sütlere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından litre başına 4 kuruş destek sağlandığını da sözlerine ekledi.

İlçede hayvancılığın gelişmesi için süt üreticileri birliğinin önemli rol oynayacağını belirten Sungur, “İlçemizde süt üretiminde ve inek varlığında yaşanan gerilemeyi Bakanlığımızın sağlamış olduğu katkılarla birlikte çözmeyi hedefliyoruz. 2016 yılında 614 işletmemize 2645 buzağı için 1 milyon 137 bin TL, 2017 yılında ise 563 işletmeye 2590 buzağı için 920 bin TL destek sağlandı. Birlik kurulduğunda üyelerimize sağlanan desteklerde artmış olacak, desteklemelerle birlikte hayvancılıkta artacaktır” şeklinde konuştu.

Sungur, birlik aracılığıyla projeler hazırlanacağını ve ilk etapta mahallelere süt toplama tankları konulacağını dile getirdi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi