Öne Çıkanlar meyve ağacı budama jakaranda fidanı hünnap meyvesi badem fidanı kredi borçları

Bu haber kez okundu.

Aydın’da kedirgen otu garibana iş, zengine aş oldu

Aydın ve çevre illerde doğada kendiliğinden çıkan ve tilki kuyruğu, sarmaşık, acı ot ve kedirgen gibi isimler verilen ot garibana iş zengine aş oldu. Lezzetinin yanında çok sağlıklı olduğu için bölge halkının bahar mevsimine girişte şifa için tükettiği otlar, dağ köylerinde yaşayan yüzlerce kişiye ekmek kapısı oluyor.

Aydın’da zeytin sezonun ardından dağ köylerinde yaşayıp arazisi olmayan pek çok kişinin kedirgen otu toplayarak geçimini sağladığını belirten vatandaşlardan Yalçın Zeybek, tabiatın Aydın’da sunduğu imkan ve güzellikler sayesinde eli ayağı tutan hiç kimsenin iş sorunu yaşamadığını söyledi. Aydın’da mantar, çıntar, kedirgen ve çeşitli bitkilerin kendiliğinden yetiştiğini ve dağa ormana giden herkesin bu bitkileri hiç para vermeden toplayıp şehirde sattığını belirten Zeybek, bu yıl mevsim şartlarının müsait olması nedeniyle kedirgen otunun çok bol olduğunu söyledi.

Sezon başında bağı 10 TL’ye satılan kedirgen bu günlerde 3 bağı 10 TL’ye satılıyor. İzmir ve İstanbul başta olmak üzere yurdun değişik illerine de Aydın’dan kedirgen gönderilirken bahar mevsimi boyunca köylerden şehre inen pek çok kişi şehir merkezinde kedirgen satarak evin nafakasını temin ediyor.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı