Öne Çıkanlar trakya eğitim tarım özel sektör teşvikleri ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Aydın’da kuru incir sektör toplantısı yapıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Aydın İl Müdürlüğü tarafından ’Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği’ programı kapsamında kuru incir sektör toplantısı yapıldı.

Aydın Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda incir sektörünün sorunları görüşülerek çözüm önerileri görüşüldü. Toplantı Bilim Sanayi ve Teknoloji Aydın İl Müdürü Tunay Çoban’ı sunumuyla başladı. Çoban sunumunda Türkiye’nin incir ithalat ve ihracat rakamları, yıllara göre incir üretim miktarları konuları hakkında toplantıya katılanları bilgilendirdi. İncirde aflatoksin sorununa da değinen Çoban, “Aflatoksin makinesi dünyada sadece tek bir ülkede üretiliyor. Sanayicilerinde bu makineye ihtiyacı var. Bu makinenin Aydın’da üretilebilmesi için bir proje başlattık. Adnan Menderes Üniversitesi ile Aydınlı bir sanayicimiz bu konu hakkında çalışma yürütüyorlar. İnşallah bu aflatoksini incirden seçen ikinci bir işleme gerek kalmadan bu işlemi sağlayacak bir makineyi Aydın’da üretmek noktasında bir proje çalışmamız devam ediyor” diye konuştu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Aydın İl Müdürü Tunay Çoban’ın sunumunun ardından, Aydın Ticaret Borsası’nın sunumuna geçildi. Aydın Ticaret Borsası görevlisi Duygu Ödenir tarafından gerçekleştirilen sunumda Türkiye Kuru ve Taze İncir ithalat ve ihracat rakamları açıklanırken, incir sektöründeki sorunlar maddeler halinde açıklandı. Sunumda incirin üretim ve işleme aşamasındaki mevsimlik işçi ve kalifiye eleman yetersizliği yaşanması, prim desteği sağlanamaması, İncir yükleme tarihinin Eylül ayının 2’inci haftasını geçmeyecek şekilde düzenleme yapılması konularına değinildi.

Sunumların ardında sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak, soru-cevap bölümü ile toplantı sona erdi.

Toplantıya Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Bilim Sanayi ve Teknoloji Aydın İl Müdürü Tunay Çoban, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Aydın Ticaret Borsası Fevzi Çondur ve sektör temsilcileri katıldı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi