Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat: “Desteklemeler yetersiz”

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, Bakanlar Kurulu tarafından 2017 yılında yapılacak tarımsal desteklemelerin yetersiz olduğunu iddia etti.

Desteklemeleri değerlendiren Sözat, "Balıkesir’de ağırlıklı olarak hububat ve hayvancılık tarımı yapıldığından, öncelikle onları inceleme imkanım oldu. Hububatta 13 lira mazot 4 lirada gübre olmak üzere toplam 17 liralık destekleme yapılacağı ilan edilmiş. Geçen sene bu rakamlar 11-12 lira civarındaydı, 5 liralık bir fark olmuş. Eğer Türkiye üretim politikalarına dönmezse, tüketen ithal et politikaları yerine üreten politikalara dönmezse bu sıkıntılar bitmez. Önemli olan şey üretimi teşvik edecek tedbirlerdir. Sadece desteklemeye verilecek paralarla bir üretim politikası doğru değildir. Üretimi kolaylaştıracak, teşvik edecek bir tarım politikasına ihtiyaç vardır. Şu anda Türkiye’de üreten değil, üretmeyen karlı hale geldi. Son 8-10 yıl içinde eğer 4 milyon hektar arazi boş kalıp ekilmemişse dönüp arkamıza bakmamız lazım.Nadasa 5 lira teşvik verilmiş. Nadasa 5 lira teşvik vereceğine, nadasa bırakmadan o toprağı ektirebilecek politikalar bulmak lazım. Ben bu kararnamenin içinde maalesef tarımı üretimi teşvik edecek bir uygulama göremedim. Bizdeki en büyük sıkıntı pazar sıkıntısı. Domates biber ekiliyor elde kalıyor. İthalata dayalı tarım politikaları ülkenin yararına değil, birilerini zengin eder" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,