Öne Çıkanlar akif özkaldı palmiye ağacı jakaranda fidesi vairo badem çeşidi fındık

Bu haber kez okundu.

Bayburt’ta fide, fidan ve süs bitkileri satış yeri denetimleri yapıldı

Fide, Fidan ve Süs Bitkileri Satış yeri denetimleri Bayburt İl Müdürlüğü teknik ekiplerince yapıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Abdurrahman Müftüoğlu yaptığı açıklamada:

“İl Müdürlüğümüz teknik ekiplerince yapılan denetimlerin ana amacı üretim materyallerinin (Fidan, Fide, Tohum, Süs Bitkisi vb. ) iç ve dış karantinaya tabii etmenlerden hastalık ve zararlılardan ari, sertifikalı ürünlerde ise etiket bilgilerindeki doğruluk, depolama koşulları ve satış yerlerinde doğru yöntemlerle muhafaza ile nihai tüketiciye ulaşana kadar canlılığının ve Hastalık ve Zararlılardan ariliğinin devamını sağlamaktır. Bu amaçla üretimi gerçekleştirilen (Fidan, Fide, Tohum, Süs Bitkisi ) üretim materyallerinin nihai tüketiciye ulaştığı satış yerleri il müdürlüğümüz teknik personeli tarafından düzenli olarak denetlenmektedir” dedi.

Fidan alırken dikkat edilecek hususlar ise şöyle belirtildi:

“Fidanların üzerinde Bitki Pasaportu (sarı etiketin) olmasına bakılması ve bitki pasaportu olmayan fidanların alınmaması, fidan alırken en az 2-3 yan kökün olmasına ve kazık kökte havuç kısmı zarar görmemiş olmalı, alınacak fidanlara bakılarak kök ve gövdelerin hastalık ve zararlı belirtisi ile yaralanmaların olup olmadığına, dikkat edilmelidir. Böyle durumda bulunan fidanlar kesinlikle alınmamalıdır, mutlaka Ruhsatlı, güvenilir kişi ve kuruluşlardan fidan alınmalıdır. Alınacak olan fidanların Standart veya Sertifikalı fidan olduğuna dikkat edilmelidir.”

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,