Öne Çıkanlar lavanta trakya Gıda özel sektör teşvikleri tarım

Bu haber kez okundu.

Bilecik bölgesindeki tavukçular üretimi durdurma kararı aldı

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bir araya gelen Bilecik Kanatlı Hayvan Eti Üreticiler Birliği üyeleri, üretimi durdurma yönünde karar aldı.

İlçedeki bir restoranda düzenlenen toplantıya, Bilecik ve Osmaneli’deki tavuk üreticileri katıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Bilecik Kanatlı Hayvan Eti Üreticiler Birlik Başkanı Samet Kavakoğlu, Kanatlı Üreticiler Merkez Birliği üyelerinin, Sakarya, Bolu, Bilecik, Kocaeli, Bursa, Düzce ve Akçakoca ilçesinde üretimi durdurma yönünde karar aldığını, kendilerinin bu karara destek vermek için buraya toplandıklarını belirtti. Başkan Kavakoğlu “6 kentin tavuk üretici birliklerinin yönetimleri 9 Mayıs tarihinden itibaren çiftliklere tavuk koymama kararı alınmıştır. 9 Mayıs tarihi itibari ile Şen, Er, Bey, Has ve CP piliç firması ile çalışan üreticiler, üretimi durdurma kararı aldık. Günden güne artan maliyetleri üreticiler karşılayamadığı için entegre tavuk firmalarla görüşmeler yapılmış ne yazık ki olumsuz netice çıkması üzerine böyle bir karar alınmıştır. Üreticiden tavuk alan piliç firmaları 27 Ekim 2017 tarihinde çıkan Tarım Bakanlığının yönetmeliğine uymamaları, yetkimiz bulunmasına rağmen firmaların toplu sözleşmeye yanaşmaması, bunların haricinde muhatap alınmamamız bizleri böyle bir karar almaya itmiştir” dedi.

Sektörün içinde bulunduğu son durumu anlatan Bilecik Kanatlı Hayvan Eti Üreticiler Birlik Başkan Yardımcısı Azer Sarı ise şunları söyledi:

”Bilecik il ve ilçeleri, 45 günlük bir dönemde 4 milyon 200 bin adet tavuk üretimi ile Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 15’ini tek başına üreten bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Bilecik için bu kadar öneme sahip olan tavukçuluk sektörü kan ağlamaktadır. Son 3 yıldır artan yüksek maliyetler Osmaneli’de tavuk üretimini durma noktasına getirmiştir. Ne yazık ki artan girdi maliyetleri üretimdeki kazançlar maalesef yansımamıştır. Bu süreçte Bilecik’te tavuk çiftliği işletmemiz ne yazık ki bu sıkıntılara daha fazla dayanamayıp kapanma aşamasına gelmiş durumdayız.”

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi