Öne Çıkanlar lavanta yetiştiricilliği mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi Gıda muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Bilecik'te "4. Kestane Kabağı" Festivali

Bilecik'te "4. Kestane Kabağı" Festivali
BİLECİK (AA) - Bilecik'te Kızıldamlar köyü muhtarlığı ile Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği işbirliğinde "Geleneksel 4. Kestane Kabağı" Festivali düzenlendi.
Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Kızıldamlar köyündeki festivalde, Kızıldamlar köyünün ve Kızıldamlar Köyü Kültür Derneğinin örnek olacak faaliyetler gerçekleştirdiğini belirterek, gencinden yaşlısına her kesimin köyünde ürettiği ürünleri tanıtmak amacıyla elinden gayreti gösterdiğini söyledi.
Festivalle hem ürünlerini tanıttıklarını hem de birlik ve beraberlik mesajı verdiklerini ifade eden Taşdöğen, "Üretilen kabakla aynı zamanda ilimizi tanıtıyoruz. Bunun yanında Rusya'ya kabak ihracatı çalışmaları var, önemli bir gelişme. Bu kaliteyle gelecek yıllarda, tanıtımla ve daha büyük üretimle köylümüz hak ettiği kazancı elde etmiş olacak. Üreticilerimize teşekkür ediyorum.'' dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız da Bilecik'in üretim potansiyelinin üstün olduğunu bildirerek, farklı ürünlerle çiftçinin alım gücünü yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti.
Dernek Başkanı Mustafa Gezen ise işe başlarken 100-150 ton kabak ürettiklerini, bugün bu rakamın 900 tona çıkarıldığını anlatarak, "Bilinçli tarımla kabaklarımızı üretiyoruz. İhracat için gerekli çalışmaları ve görüşmeleri yaptık. Kabağımızı yurt dışına pazarlayacağız. Amacımız, çiftçimizin emeğinin karşılığını alması.'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından kabak yetiştirme yarışmasında birinci Recep Yıldırım, ikinci Mustafa Gezen ve üçüncü Casim Yener'e, Vali Yardımcısı Taşdöğen tarafından ödülleri verildi.
Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği halk oyunları ekibinin gösteri sunduğu festivale, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı