Öne Çıkanlar horoz dövüşü özel sektör teşvikleri sertifikalı tohum desteği paulownia ağacı fidanı vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Şerbetçiotu’nun fiyatı belirlendi

Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçi otunun kilogram başına alım fiyatı 8 buçuk lira olarak belirlendi.

Ülkede sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçiotu bitkisi, ilaç sanayisinde, ekmek mayası ve alternatif tıp alanında kullanılıyor 1967 yılından beri her yıl Bilecik İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenen Şerbetçiotu Teknik Komite toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Bilecik Kaymakamı Bayram Sağır, Bilecik’in Pazaryeri İlçe Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmettin Yoldaş ve İlçe Müdürü Hasan Çevik, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar, Ot-Gül Şerbetçiotu Kooperatifi Başkanı Zafer Kozpınar, ziraat mühendisleri ve üreticiler katıldı. Ziraat mühendislerinin hazırladığı maliyet araştırması raporunda, masraf üzerine yüzde 30 çiftçi kârıyla beraber gider cetveli üzerinden başlayan pazarlıklarda, Anadolu Grubu yetkilileri, kilogram başına 8 buçuk lira verdi. Daha sonra 2018 yılı şerbetçi otu fiyatları, "brewers gold", "provesgot", "erciyes", "ege" ve "pazaryeri" cinslerinde 8 buçuk lira, "aroma" cinsinde ise 8 lira 75 kuruş olarak belirlendi. Geçen yıl 60 kuruş olan makine ile toplama ücretinin ise alıcıların yapacağı gider maliyetinden sonra belirlenmesi kararlaştırıldı.

İl Müdürü Yoldaş, yaptığı açıklamada; bu yıl verilen fiyatların iyi olduğunu çiftçilerin memnun kaldığını ifade etti. Yoldaş, "Ülkemizde sadece İlimiz sınırları içinde yüzde 95’i Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçi otu bitkisi 530 aile tarafından yaklaşık 2 bin dekar alanda ekimi yapılıyor. Bu yıl yağışların yeterli miktarda olması sebebiyle rekolte de yüksek" dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,