22 Temmuz 2017 Cumartesi

Çarkıfelek Meyvesi Strese Çare Oluyor

Dünya üzerinde çok fazla insan tarafından strese iyi geldiği için kullanılan çarkıfelek meyvesi oldukça yararlı mineral, vitamin ve alkaloit bakımından zengindir. Passiflora olarak da bilinen bu meyve ılıman iklimde yetişir.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 10:58
Bu haber 103 kez okundu
 Çarkıfelek Meyvesi Strese Çare Oluyor
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Çarkıfelek Meyvesi Strese Çare Oluyor

Anayurdu Tropikal Amerika olan çarkıfelek bitkisinin dünyaya yayılan 400 farklı türü bulunmaktadır. Strese çare olarak dünya üzerinde tüketilen çarkıfelek meyvesi Passiflora olarak da bilinmektedir. Son yıllarda ülkemizde de yetiştirilen Passiflora Bitkisi genellikle Antalya ilinde yetişmektedir.

“STRESE SON VEREN MEYVE”

Passiflora meyvesi asma gibi sürüngen bir bitkidir. Bahçe duvarlarına yakın yerlere dikilirse tırmanma özelliği ile asma gibi duvara yayılarak büyür. Yetiştirilmesi genellikle toprağa dikilerek, tohumla ya da aşıyla gerçekleşir. Soğuk iklimlerde serada yetişen bitki ılıman iklimde doğal olarak yetiştirilebilir. Meyvesinin kabuğu mor renkli ve dış yüzeyi pürüzsüzdür. Bitkisinin koyu yeşil yaprakları ve sıcak yaz aylarında açan pembe, kırmızı ya da mavi renkli çiçekleri bulunur. Tüketimi meyve salataları, tatlı, meyve suları ya da dondurmalara ilave edilerek gerçekleşir.

“PASSİFLORANIN FAYDALARI”

Mutluluk meyvesi olarak bilinen Passiflora içerisinde B1, B2, B5 ve C vitamini ve Kalsiyum, Protein ve Fosfor minerallerini barındırır. Ayrıca harmol, harman, harmin ve passiflora adındaki alkaloitleri de içerir. Yanı sıra flavon, sterol ve glisosit isimli maddeler de çarkıfelek bitkisinde bulunmaktadır. İdrar yolları hastalıkları karşısında fayda gösteren bu meyve, cinsel gücü ve isteği arttırmak için de kullanılabilir. Doğal olarak ağrı kesici özelliği bulunan çarkıfelek meyvesi spazm ve kramplara karşı faydalıdır. Kemikleri güçlendirerek kemik gelişimine katkıda bulunur. İçeriğindeki passiflora maddesinin sakinleştirme üzerine etkisinin bulunması sebebiyle tıbbi sektörde de kullanılır. Doğal yönden stres ve uykusuzluk problemlerine meyvesini yiyerek de çözüm bulmak mümkündür.  Tüm dünya ülkelerinde bu meyve uykusuzluk ve stres sıkıntıları yaşayanlar tarafından alınır.

“ÇARKIFELEK MEYVESİ TÜKETİM ÖNERİSİ”

Meyvesinin kabuğunun yenmediği passiflora kesici bir alet yardımıyla tepesinden kesilerek açılır ve küçük bir kaşık yardımıyla içi yenir. Çekirdeğinin de isteğe bağlı tüketilebileceğinde bir sıkıntı olmayan çarkıfelek meyvesinin çekirdeğinin çiğnenmeden yutulması önerilir. Ayrıca günlük 2 adet yeme sınırı bulunur. Fazlasının yenmesi tavsiye edilmez.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
Anahtar Kelimeler: Dünya, üzerinde, çok, Fazla, Insan
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV