Öne Çıkanlar Adilcevaz Gıda teknoloji kaçakçılık sel madurları

Bu haber kez okundu.

5 yeni üzüm çeşidi tescillendi
 Enstitünün teknik personeli Dr. Cengiz Özer başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen ‘Melezleme Yolu ile Erkenci ve Son Turfanda Üzüm Çeşitlerinin Elde Edilmesi’ ve ‘Melezleme Yolu ile Külleme ve Mildiyö Hastalıklarına Toleranslı Yeni Üzüm Çeşitlerinin Elde Edilmesi’ çalışmaları sonucu beş yeni üzüm çeşidi elde edildiği bildirildi. Meyve Tescil Komitesi’ne sunulan çeşitler onaylanınca ülke bağcılığının hizmetine sunuldu. Üretilen yeni üzüm çeşitleri:
- Tekirdağ sultanı: Italia ve Superior Seedless melezi, çok iri taneli (8-9 g), yeşil-sarı renkli, çekirdekli ve misket aromalı, orta erkenci sofralık çeşidimizdir.
- Tekirdağ misketi: İskenderiye Misketi x Sultani Çekirdeksiz çeşitlerinin melezi, çekirdeksiz, yeşil-sarı renkli, kuvvetli misket kokulu, orta erkenci sofralık çeşittir.
- Bozbey: Queen ve Beauty Seedless melezi, yeşil-sarı renkli, silindirik ve iri taneli (7-8 g), iri salkımlı, orta mevsim çekirdekli sofralık bir çeşittir.
- Güz gülü: Kırmızı Şam ve Barış çeşitlerinin melezlenmesiyle elde edilmiştir. Geç mevsimde oluma eren, çekirdeksiz, gül pembe renginde, iri taneli (5-6 g) sofralık üzüm çeşidi ayrıca yola ve muhafazaya dayanıklıdır.
- Özer karası: Italia ve Favli melezi olan, geç mevsimde olgunlaşan bu şaraplık çeşit özellikle külleme hastalığına toleranslıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı