Öne Çıkanlar aa fakıbaba trakya Gıda tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

50 senedir uyuyan tohumlar çimlenmeye başladı
 Namık Kemal Üniversitesi kontrolünde yürütülen araştırmanın ilk sonuçlarına göre mısır ve yulaf tohumlarının çimlendiği ortaya çıktı.
Borsa laboratuvarlarında bulunan tohumların Türkiye tarımını dışa bağımlılıktan büyük ölçüde kurtaracağı öngörülüyor.

İslam Ali Kopuz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Tohumların keşfinden sonra Namık Kemal Üniversitesi ile diyaloga girdik. Konunun gündeme gelmesinden sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı projeyi teşvik etti. Daha sonra İstanbul Ticaret Borsası Meclisi bir araştırma komisyonu kurdu. Bakanlık yetkililerinden Masum Burak ve Vehbi Eser Bey’lerin yardımları ile çimlendirme faaliyetlerimiz başlatıldı. Bunun yanı sıra komisyon üyelerimiz Ertuğrul Yılmaz ve Yunus Aksu konu hakkında Ankara TUGEM Gen Bankası ile ortak girişimde bulunarak projenin ilerlemesine çok önemli katkılar sundu. 2011 Ocak ayından bu yana devam eden çalışmalar sonucunda mısır ve yulaf tohumlarında çimlenme gözlenmiş, canlı oldukları belirlenmiştir. Bu tohumlar ortak kültürel mirasımız olup ilerleme kaydedebilmemiz için tüm hassasiyet ve olanaklar sonuna kadar kullanılacaktır.” ifadelerini kullandı.TOHUMLARIN GELİRİ İLE İSTANBUL TİCARET BORSASI VAKFI KURULACAK

Diri çıkacak ve üretimine geçilecek tohumların geliri ile İstanbul Ticaret Borsası Vakfı’nı kuracaklarını belirten Kopuz,”Bu vakfa aktarılacak kaynakla başta Türk Tarımı için Ar-Ge faaliyetlerine eğilebilir, eğitim ve burs gibi hizmetler verebiliriz.” dedi.

ERTUĞRUL YILMAZ: İLK EMARELER GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Tohumların gelişimini izleyen İstanbul Ticaret Borsası Tohum Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yılmaz’da şu açıklamaları yaptı.

” Hocalarımız kontrolünde arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaların ilk sonuçlarına göre istediğimiz emareler görülmeye başlandı. Tohumlar üzerinde bölüm bölüm araştırmalarımız ve denemelerimiz devam ediyor. Tohumlarımızın canlı çıkması konusunda ümitliyiz.”
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı