Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

6 liralık fiyat, fındık üreticisini tatmin etmedi
Giresunlu üreticiler fındıkta yüzde 50-60 oranında düşüş olduğunu, giderlerde ise artış olduğunu söyledi. Fındık yevmiyesinin 50 tl’ye çıktığını söyleyen fındık üreticileri, ürün azda olsa çok da olsa her dalın tek tek eğildiğini söyledi. Üreticiler gübre ve patoz fiyatlarının da geçen yıla oranla daha yüksek olduğunu dile getiriyor.

Görele'de fındık üreticisi ve tüccarı Olgun Aycı, "Fındığınız çok ve ırgat almak zorunda iseniz bu sene 6 lira olan fındığın size maliyeti 5 lira olacaktır. 50 lira verilen işçi size kaç kilogram fındık toplayacak, bahçeden bu fındığı taşımak için ayrı ücret, patoz için ayrı ücret ödeyeceksiniz. Fındık üreticisi için güzel olanı hem ürün olacak hem fiyatı yüksek olacak. Böyle giderse insanlar fındığı dalında bırakacak. Bu sene bile bir çok insan bahçesine girmedi. Olmayan fındık 6 TL olsa ne olur 7 TL olsa ne olur.” dedi.

Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fındık İhracatçısı Mustafa Demirci bu yılki fındık rekoltesinin düşük olmasının fiyatları önemli ölçüde etkilemeyeceğini ileri sürdü. Türkiye’de rekolte düşük olsa da dünya genelinde geçen yılki miktara yakın fındık olduğunu ifade eden Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Demirci şunları söyledi:

“Türkiye’deki rekolte beklentisi 450 bin ton. Toprak Mahsulleri Ofisi ise piyasaya 70 bin ton fındık sürdü. Hala Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elinde fındık bulunuyor. Dolayısıyla bu yıl Türkiye’de 600 bin tona yakın bir fındık olacak. Geçen yıl ise Türkiye’de 630 bin ton civarında fındık vardı. Bu verilerden yola çıkacak olursak fiyatları önemli ölçüde etkileyecek bir rekolte durumu söz konusu değil. Bu verileri göz önüne alacak olursak rekoltenin Türkiye’de düşük olması fiyatları anormal derecede etkilemeyecektir. Bir tahmin yapmak gerekirse fındık fiyatı 5 - 7 TL arasında oynar.”

Erken hasat uyarısı da yapan Demirci, “Rekolte düşük ama kaliteli fındık bekliyoruz. Erken hasat yapılması halinde düşük olan rekolteye bir de kalitesiz fındık eklenmiş olacaktır. En azından az rekolte, yüksek kalite ürün elde etmeliyiz.” şeklinde konuştu.
Giresun Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı da rekoltenin düşük olması nedeniyle üreticilerin zor ve sancılı bir sezon geçireceğini söyledi.(CİHAN)


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,