Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

''6,5 yıllık sürede 62 milyon zeytin ağacı diktik, hedefimiz 170 milyon zeytin ağacı''
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit ile Komisyon Üyeleri, Bakan Eker'i makamında ziyaret etti.

     Başkan ve üyelerin Bakanlığın yeni binası için hayırlı olsun dileklerini ilettikleri görüşmede, vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerinin, Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonuna ulaştırdıkları ürün taban fiyatları, desteklemelerle talepleri ve sorunları aktarıldı.
 
     Açıklamaya göre, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker görüşmede, tarımın siyaset üstü ve toplumun tümünü ilgilendiren bir konu olduğunu vurgulayarak Komisyon üyelerine her zaman kapılarının açık olduğunu söyledi.

     Tarımın ve tarımla uğraşan vatandaşın, üreticinin daha iyi hale gelmesinin ortak gayeleri olduğunu belirten Bakan Eker, ürün alım fiyatlarının hesaplanmasında ortalama verimliliğin ve ürün ederinin dikkate alındığını ifade etti. Ayrıca, TMO'nun emanet alım sistemiyle ücretsiz olarak depolama imkanı sağladığını, üreticinin isterse ürününü çekip piyasaya satması durumunda da ücret talep edilmediğini anlatan Bakan Eker, birliklerin, kooperatiflerin ve vatandaşın yaptığı soğuk hava deposu ve silolara yüzde 50 hibe verdiklerini hatırlattı.

     ''Proteine göre alım'' konusuna da değinen Bakan Eker, bu uygulamanın proteini yüksek üretime ödül, proteini düşük üretime de daha iyi ürün için teşvik anlamına geldiğini söyledi. Kaliteyi artırmanın ilk adımının sertifikalı tohumu teşvik etmek, ikinci adımının da proteine göre alım olduğunun vurgulayan Bakan Eker, Türkiye'de tarımın geldiği noktayı göstermesi bakımından bu uygulamanın tarihi önemi olduğunu kaydetti.
   
     ''Hedefimiz 170 milyon zeytin ağacı''
   
     Üreticinin zeytin ve zeytinyağı ile ilgili taleplerinin de ele alındığı görüşmede Bakan Eker, AB ülkelerinde zeytin ağacı dikimine kota uygulandığını, bu nedenle bakan olarak göreve geldiği günden itibaren zeytin ağacı sayısının artırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

     Bu konuda İspanya'yı örnek aldıklarını söyleyen Bakan Eker, göreve başladığında Türkiye'de 99 milyon zeytin ağacı bulunduğunu, 6,5 yıllık sürede 62 milyon zeytin ağacı dikerek bu rakamın 161 milyona çıkarıldığını dile getirdi. Hedeflerinin 170 milyon zeytin ağacı olduğunu belirten Bakan Eker, özellikle sertifikalı yağlık zeytini özendirdiklerini bildirdi.

     Görüşmede Et Balık Kurumunun et ve sütte müdahale kurumu haline getirilmesi ve buna paralel süt tüketimini artırmak için okul sütü projesi çalışmalarının sürdüğünü anlatan Bakan Eker, hayvancılık sektöründe eti etçi ırktan, sütü sütçü ırktan sağlamanın verimliliği artıracağını ve bu çalışmalara ağırlık verdiklerini ifade etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı