Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları kredi borçları bakan yardımcısı akif özkaldı palmiye ağacı

Bu haber kez okundu.

AB şeker kotası sona eriyor

AB şeker kotası sona eriyor

- Avrupa Şeker Üreticileri Derneği Genel Müdürü Ribera: - "50 yılın sonunda Avrupa’daki şeker kota sisteminin son bulması sektör için bir devrim niteliğinde. Artık Avrupa’daki üreticiler, dünya şeker piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarından doğrudan etkilenecek." - Avrupa Şeker Rafinerileri Birliği Direktörü Raemdonck: - "AB'deki şeker fiyatları ilk defa gerçek dünya piyasası fiyatları ile rekabet edecek. Şeker arzının artmasıyla ilk başlarda fiyatların düşmesi bekleniyor"
BRÜKSEL (AA) - ATA UFUK ŞEKER - Brüksel merkezli Avrupa Şeker Üreticileri Derneği (CEFS) Genel Müdürü Marie-Christine Ribera, Avrupa Birliği’nin (AB), uygulamakta olduğu şeker kotası sisteminin 1 Ekim tarihinde sona ereceğini belirterek, "50 yılın sonunda Avrupa’daki şeker kota sisteminin son bulması sektör için bir devrim niteliğinde. Artık Avrupa’daki üreticiler, dünya şeker piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarından doğrudan etkilenecek." dedi.
AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ribera, AB'nin uygulamakta olduğu şeker kotası sisteminin 1 Ekim tarihinde sona ereceğini söyledi.
Kota sisteminin son bulmasıyla Avrupa’daki şeker üretim sektörünü büyük bir belirsizlik döneminin beklediğine dikkati çeken Ribera, "50 yılın sonunda Avrupa’daki şeker kota sisteminin son bulması sektör için bir devrim niteliğinde. Artık Avrupa’daki üreticiler, dünya şeker piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarından doğrudan etkilenecek." diye konuştu.
Ribera, yeni sisteme hazırlık sürecinde yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında Avrupa'daki şeker üretim tesislerinin yarıya yakınının kapandığını ve 22 bin kişinin işini kaybettiğini anlattı.
Avrupa Şeker Rafinerileri Birliği (ESRA) Direktörü Marie van Raemdonck da, "AB'deki şeker fiyatları ilk defa gerçek dünya piyasası fiyatları ile rekabet edecek. Şeker arzının artmasıyla ilk başlarda fiyatların düşmesi bekleniyor." dedi.
Raemdonck, şeker fiyatlarında aşırı bir düşüş yaşanması halinde AB Komisyonu'nun durumu değerledireceğini ve gerek gördüğü takdirde buna müdahale edeceğini açıkladığını anımsattı.
Kotaların kalkmasının ve yaşanacak değişimlerin uzun zamamandır beklendiğini belirten Raemdonck, "Bu, bir geçiş süreci gerektirecek. Avrupa şeker piyasası dünya piyasalarına açılacak, sektörde serbestleşmeyle rekabet olacak." diye konuştu.
Raemdonck, şeker pancarı üretiminde kota olmayacağını ancak şeker kamışının halen çeşitli kotalarla karşı karşıya olacağına dikkati çekerek, rafine şeker üreticilerinin tam kapasite çalışabilemeleri için şeker kamışında da ticaretin serbestleşmesi gerektiğini, kamış şeker ve ve pancar şekeri arasında adil rekabet yaşanmadığını söyledi.

- Kota sistemi

Avrupa’da şeker üretimindeki kota sitemi, Ortak Tarım Politikası (CAP) kurallarıyla 1968 yılında uygulanmaya başlanmıştı. Kota sistemi ile Avrupa ülkelerinde şeker üretimi 13,5 milyon tonla sınrılandırılmıştı. Bu sistemle, Avrupa’daki üreticilerin küresel piyasalardakinin üzerinde fiyatlarla desteklenmeleri sağlanmıştı.
AB, 2006 yılında bu kota sistemine son verme kararı almış ve sektörü 2006-2010 yılları arasında 5,4 milyar avro kaynak aktarılarak sürece hazırlamaya çalışmıştı.
AB üyesi ülkeler, dünya şeker pancarı üretimin yaklaşık yarısını gerçekleştiriyor. Şeker pancarı ise toplam küresel şeker üretiminin yüzde 20’sini oluşturuyor. Şekerin geriye kalan büyük kısmı ise şeker kamışından üretiliyor.
AB ülkelerinde yaklaşık 145 bin şeker pancarı üreticisi bulunuyor. Ayrıca, 28 bin kişi şekerin işlenmesi, depolanması, nakliyesi ve satışında istihdam ediliyor.
Kota sisteminin son bulmasıyla Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla sınırlandırılmış olan Avrupa’nın şeker üretiminin, küresel piyasalarda serbest bir şekilde rekabet etmesinin önü açılıyor.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı