Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri, Bursa siyah inciri için geldi
Bursa siyah incirinin ABD’ye ihracatı için Bursa’ya gelen Amerika Tarım Bakanlığı yetkilileri, incelemelerde bulundu.

        Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB)’nin daveti üzerine Bursa’ya gelen ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri, incirin Amerika’ya ihraç imkanları, uygulanan karantina önlemleri ve ihraç izni için atılan adımlar noktasında bilgilendirildi. ABD Tarım Bakanlığı Denetleme Heyeti’nden Devaiah A. Muruvanda, Hala Toubia-Rahme ve Adly Ibrahim yapılan bilgilendirme toplantısının ardından UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı eşliğinde ilk olarak Vali Şahabettin Harput ile Tarihi Valilik binasında görüştü.

        Vali Harput, Bursa'nın siyah incirde hem kalitesi hem de lezzetiyle bir numara olduğunu söyledi. Harput, "Meyvemizi ABD ve diğer ülkelere pazarlamamız bizim için büyük bir onur. Siyah incirimizin ABD pazarında yer alması bizi oldukça memnun edecektir. Bursa olarak her türlü işbirliğine hazırız. Bu işbirliği de güçlü bir şekilde devam edecek." dedi.

        NAR DOMATES VE KİRAZ DA GÜNDEMDE

        Siyah incirin üretim ve paketlenme sürecini yerinde görüp rapor hazırlamak amacıyla Bursa’ya geldiklerini belirten ABD Tarım Bakanlığı yetkilisi Devaiah A. Muruvanda, başta nar olmak üzere domates için de görüşmelerin olduğunu söyledi.

        Yetkililerden Adly Ibrahim ise domates ve narı konserve olarak ithal ettiklerini, ancak bu ürünlerin taze olarak satın alınması için böcek sorununa azami dikkat ettiklerini bildirdi. Bursa ile ticareti geliştirmek için her türlü işbirliğine hazır olduklarını açıklayan Ibrahim, "Bizim için tabii ki ekonomik şartlar önemli. Ancak bu ticaretin oluşturulması için ekonomik faktörlerin yanı sıra bir de karantina yönünden alınacak önlemler çok önemli. Bizim bu konuda katı kurallarımız var. Bu yüzden Bursa’yı tercih ettik." diye konuştu.

        İncirin Amerika’ya ihraç izniyle ilgili yerinde çözüm önerilerini görüşeceklerini ve ABD’li yetkililerin 3 gün boyunca arazide incelemelerde bulunacağı bilgisini veren UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, şunları dile getirdi: "Bahçelerimizi gezecek, paketleme evlerimizi ziyaret edip, denetlemeler yapacaklar. 6 -7 yıldır süren çabalarımızla Bursa siyah inciri ABD’ye açılacaktır. İncirimizi tüm dünyada tanınır hale getirmek için büyük çaba sarf etmekteyiz."

        İncir konusunda ABD'li yetkililere bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik ise Bursa siyah incirinin herhangi bir ilaç kullanılmadan üretildiğini aktardı. BD'li heyetin, özellikle ürünlerde ‘Akdeniz Meyve Sineği’ görülme ihtimali üzerinde durduğu görüşmede, bugüne kadar Bursa’da Akdeniz meyve sineği ile ilgili bir vakaya rastlanılmadığı ve diğer zararlılar için de gerekli tedbirlerin en ince ayrıntısına kadar alındığı ifade edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı