Öne Çıkanlar Gıda teknoloji çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Adana'daki üretici soğanı tarlada sürüyor
 Geçen yıl yaşanan tohum sıkıntısı nedeniyle bu yıl ürününü yüksek fiyattan satmayı bekleyen Adana'daki soğan üreticileri, uzun süren yağışlı dönem nedeniyle hasat gecikip, hastalıkların artmasıyla, zor durumda kaldı.
 
     Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılında fiyatı bir ara 3 liraya kadar yükselerek zam şampiyonu olan soğanın, piyasada tohum bulunmadığı için ekim alanlarının azalması nedeniyle bu yıl üreticiye iyi gelir getirmesinin beklendiğini kaydetti.
     Ancak, bu yıl aşırı yağışların hastalıkları artırdığını ve hasadı ötelediğini belirten Yeter, ''Üründe fizyolojik sorunlar yaşandı, erkekleşme oranı arttı ve kalite düştü. Adana'da hemen her ürün turfandadır. Yağışın fazla olması bu erkenciliği de öteleyince, pazara soğan arzı arttı. Bizden sonra piyasaya ürün verenler, örneğin Hatay üreticileriyle aynı dönemde ürün vermek zorunda kaldık. Böyle olunca tüccarın da yöneleceği alanlar arttı'' dedi.
     Aynı dönemde, depolarda stokta olan soğanın da piyasaya girmesi ve ihracatın da gerçekleşmesiyle, fiyatların iyice düştüğünü belirten Yeter, ''Bazı üreticiler, ürünlerini hasat etmeden arazilerini sürdü. Üreticiler örgütsüz ve birbirlerinden habersiz oldukları için, arzı kontrol altına almaları mümkün olmuyor. İki yıl önce neyden kazanmışlarsa, ona yöneliyorlar. Devletin bazı ürünlerde olduğu gibi, 1 yıl önceden destekleme fiyatlarını açıklayıp, piyasayı düzenlemesi gerekiyor'' diye konuştu.
    
     -TARLADA 40 KURUŞA DÜŞTÜ-
    
     Yumurtalık İlçe Tarım Müdürü Cihangir Çay da fiyatların daha yüksek düzeylerde seyredeceğini tahmin ettiklerini, ancak, gerçekleşen fiyatların hem kendilerini, hem de üreticileri hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.
     2010 yılı Ekim ayında yaşanan tohum sıkıntısı nedeniyle ekim alanlarının daraldığını vurgulayan Çay, şöyle devam etti:
     ''Bundan dolayı soğan fiyatlarının yüksek olacağını düşünüyorduk. Nitekim tüccarlar ilk dönemlerde soğanın dekarına 2 bin-2 bin 500 lira arasında değişen fiyatlar veriyorlardı. Fakat depolarda bekletilen soğanların piyasaya verilmesi ve tarlada çürüyen soğanların arzı soğan fiyatlarını alt üst etti. Şimdi soğanın dekarı 700-750 liradan alıcı buluyor. Üretici bu durumdan üzgün.''
     Küçük Yumurtalık köyü çiftçilerinden Kemal Yılmaz ise 200 dekar arazide soğan ektiğini kaydederek, ''200 dekar soğanı 150 bin liraya sattım. Tüccar paramı Ağustos ya da Eylül ayında ödeyecek. Mecburen sattım, yoksa soğan tarlada çürüyecek. Başka çarem yok. Soğan bize bu yıl büyük bir hayal kırıklığı yaşattı'' diye konuştu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı