Öne Çıkanlar manisa Adilcevaz teknoloji kaçakçılık çiftçi

Bu haber kez okundu.

Ahududu, üreticisinin kraliçesi olacak
Pazarlar ilçesinin Yakuplar Mahallesi ve Karşıyaka mevkiinde iki üretici de toplam 5 dönüm arazide deneme amaçlı olarak Ahududu bahçesi tesis edildiği bildirildi.

Konu hakkında bilgi aldığımız Pazarlar İlçe Tarım Müdürü Süleyman Erhan, Ahududu’nun özellikle soğuk ılıman bölgeleri sevdiğini, suyu tutan topraklarda çok iyi adapte olduğunu ve yüksek rakımlarda çok iyi yetiştiğini belirterek Pazarlar’ın iklim olarak, toprak olarak ve yükseklik olarak Ahududu için eşsiz bir yer olduğunu belirtti. Hatta Bursa’dan gelen üreticilerin bile toprak yapısını gördüklerinde Pazarlarlı üreticileri kıskandıklarını belirtti. 
Ahududunun 12 yıl gibi uzun bir ekonomik ömrü olduğunu belirten Erhan, ilk yıldan itibaren ürün alınabildiğini ve ilk yıl alınan ürünün bahçe tesis masrafının tümünü karşıladığını belirtti. Yetiştirilmesinin, bakımının ve hasadının çoğu meyveye göre çok daha kolay olduğunu belirten Erhan, “Çok az zararlısı var, bu yüzden ilaç masrafının çok az, dönümden iyi bir bakımla 2 ton ürün alınabilir. Sulama içinse mutlaka damlama sulamanın tercih edilmesi gerekiyor. İlçede Entegre Soğuk Hava ve Entegre Tesisinin bulunması Pazar sorununu da ortadan kaldırıyor. Görünen o ki Ahududu Pazarlar ilçesinde kiraza rakip ve yeni kraliçe adayı olacaktır” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı