Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

UŞAK (AA)- Ulubey ilçesi Külçen köyünde yaşayan Celal Yılmaz (39), Aa muhabirine, beş yıl önce 2 dönüm tarım arazisi üzerinde başladığı kavun üreticiliğinde, kışın pazarlama yapması sayesinde önemli oranda gelişme kaydettiğini belirtti.

Yazın 50-60 kuruş olan kavunun kilosunun kışın 1, 5 liraya kadar çıktığını, dolayısıyla kavunu depolayıp kışın satmanın üreticiye önemli avantaj sağladığını anlatan Yılmaz, bu yıl 80 dönümlük tarım arazisi üzerinde üretim gerçekleştirdiğini anlattı.

Ürün rekoltesinin 120 tona ulaşacağını, bunun 60 tonunu depolayarak kış aylarında satışa sunacağını, kavunu saklayarak kışın fiyatı yükselince satma fikrinin hayatını değiştirdiğini söyleyen Yılmaz, "Yıllarca ailemi geçindirmek için büyük şehirlerde iş aradım. Maddi sıkıntılar yaşadım ve köye dönmek zorunda kaldım. Beş yıl önce evde tüketmek için yetiştirdiğim kavunların kışın para kazandırdığını görünce Alo Kavun sloganıyla proje geliştirdim. 5 yıl içinde bir traktör, bir de otomobil aldım" dedi.

-MODERN DEPOLAMA TESİSİ İSTİYORLAR-

Celal Yılmaz, bölgede kavun ekimi yapılan alanın bin 500 dönüme ulaştığını, gelen talep üzerine çevredeki köyleri dolaşarak üreticilere bilgi verdiğini, kavun tohumu sattığını anlattı.

120 ton kavunun yarısını 50-60 kuruştan büyük marketlere satacağını, yarısını da depolayacağını ifade eden Yılmaz, "Kışın kavunun fiyatı artacak tabi. Yaz aylarında kilosu 60 kuruşa satılan kavunu kışın 1-1, 5 liraya satacağım. Bu yıl ürün çok iyi oldu. Kavunların tanesi 5-8 kilogram arası geliyor. Kavun çiftçinin yüzünü güldürdü diyebiliriz" dedi.

Kavunları kendi imkanlarıyla ilkel yöntemle tahta kasaların içinde depoladıklarını, modern bir depolama tesisine ihtiyaç duyduklarını anlatan Yılmaz, bu konuda kendilerine destek verilmesini isteyerek, "Bunu bölgedeki tüm üreticiler için istiyorum. Bizim ürettiğimiz kavunlar uygun koşullarda mart ayına kadar bozulmadan duruyor. Pazarlama sorunu yok. Eğer modern bir tesis olsa tüm üreticiler rahat edecek. Şimdi bir kazanan çiftçi kışın 3 kazanacak. Bu konuda başta valimiz olmak üzere herkesten destek bekliyoruz" diye konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi