Öne Çıkanlar tarım eğitim mehmet aydın biber yarışması vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Altın Bitkinin Hasadına Başlanıldı
 Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde gramı 15-20 TL'den satılan ilaç, gıda, kozmetik ve boya sanayinde kullanılan safran bitkisinin hasadına başlanıldı. Bu yıl Safranbolu'da yaklaşık 20 kilo safran üretimi bekleniyor.

Safranbolu'da 36 çiftinin 35 dönüm tarlaya diktiği safran bitkisinin hasadına başlanıldı. Kozmetik, boya, gıda ve ilaç sanayinde kullanılan, gramının 15-20 TL'den satıldığı safran bitkisinden bu yıl yaklaşık 20 kilo elde edilmesi hedefleniyor. Safranbolu İlçe Tarım Müdürü Çetin Ayvalık, 80 bin safran çiçeğinin yarım kilo geldiğini belirterek, "Ürünler, genellikle iç pazarda değerlendiriliyor. Pazar sıkıntısı olmayan safran üretiminde hedefimiz 20 kilogram. Safran boya, kozmetik, gıda ve ilaç endüstrisi gibi çok geniş sektörde kullanılan bir bitki" dedi.

Ayvalık "Safranbolu safranı" olarak patentlerini aldıklarını, bitkinin üretiminin sadece ilçelerinde gerçekleşeceğini söyleyerek, "Bundaki amacımız sağlıklı bir pazar zincirini oluşturmaktır. İlçemizde üretilen safran ülkemizde, hatta dünyada aranan üründür, çok kalitelidir. Biz 36 üreticimize özel kartlar verdik. Üretimi sürekli kontrol altında tutuyoruz. Amacımız safranımızı koruma altında tutabilmek. Bunu başaracağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Safran üreticisi 61 yaşındaki Recep Kartal ise don olmaması durumunda verimin artacağını, bu yıl 1 dönüm arazisinden 600 gram safran elde etmeyi planladığını söyledi.

Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,