Öne Çıkanlar ağaç budaması tarım adana tarım fuarı kapanış fiyatı papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

“Anız Yakımı Toprağın Verimliliğini Düşürüyor”
Anız yakımının toprağın verimliliğini düşürdüğü kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tarımsal üretimde esas amaç hem bugün hem de gelecek için mevcut alandan sürekli ve fazla ürün almak olduğuna göre, tarım topraklarımızın verimliliğini artırmak ve üretken durumda tutmak için modern tarım teknikleri uygulamak zorundayız. Daha çok biçerdöverlerle hasat yapılan alanlarda biçim boyunun yüksek tutulması, bu aletin kullanıldığı bütün alanları anız yangınları için potansiyel tehlike alanı yapmaktadır. Biçim boyunun kısa seçilmesi kısmen de olsa bu tehlikeyi azaltacaktır.

Aynı zamanda farklı ekolojik koşullara en uygun toprak işleme, nadas hazırlama teknikleri ve teknolojik ekin hasat makineleri geliştirilerek kalıcı çözümler de üretilebilinir. Anız yangınları, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ile toprak verimliliğini ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Rüzgar ve su erozyonunun olduğu yerlerde, nadasın uygulandığı alanlarda ve ayrışmanın hızlı olduğu durumlarda da büyük tehlike oluşturmaktadır.

Eğer anız artıkları yakılacaksa, bu uygulamanın toprağın organik madde içeriğini azaltan bir uygulama olduğu akıldan çıkarılmadan, anız yakımı; sulanır taban arazilerde, hastalık ve zararlı ile mücadelede, ikinci ürün için tarla hazırlığı, daha iyi tohum yatağı hazırlama gibi gerekçelerle çok kontrollü bir şekilde yapılabilir.

Topraktaki organik madde miktarının azalmaması, mikrobiyolojik aktivitelerin gerilememesi, toprak için son derece faydalı olan omurgasızların yok olmaması, toprağın su tutma kapasitesinin azalmaması, verimliliğinin düşmemesi, erozyon riskinin yükselmemesi, biyolojik dengenin bozulmaması, fiziksel ve kimyasal yapının zarar görmemesi, çevre kirliliğinin artmaması, orman yangınlarına sebep olmaması, tarlalardan geçen telefon ve enerji iletim hatlarının zarar görmemesi, yaban hayatın olumsuz yönde etkilenmemesi için anız yakılmamalıdır.” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı