Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Anız Yakmada Ceza Uyarısı
‘Anız Yakarak Geleceğinizi Karartmayın’ başlığı ile kurumun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; Adana'da birçok çiftçinin hasat sonrası anız yakma işlemi uygulayarak kendisine, çevresine ve yurt ekonomisine büyük zarar verdiği yorumu yapıldı. Anızların yakılması sonucu özellikle toprak yüzeyindeki yararlı böceklerin yanarak öldüğü uyarısında bulunulan açıklamada; "Toprak yüzeyindeki bitki artıklarının yok olması sonucu rüzgar ve su erozyonu olmakta faydalı toprak gittikçe azalıyor. Anız yakma olayı havayı kirletmekte, anız atıkları ile beslenen yaban hayvanlarını öldürmekte hatta bazen insan ve traktör yanmalarına neden oluyor. Gübre yerine geçecek, toprağı organik maddece zenginleştirecek yani humus oluşturacak bitki atıkları yanarak yok oluyor" ifadesine yer verildi.

Anız yakma sırasında doğal dengenin bozulduğu ifade edilirken, bu durumun doğal bir sonucu olarak da süne ve kımıl gibi zararlı böcekler hızla çoğaldığı, yine kontrol edilemeyen anız yakmalarının ormanlık ve ağaçlık bölgelere sıçradığı ve yetişmesi yıllar süren binlerce ağaç telef olduğu dile getirildi. Kontrol edilmeyen veya kontrolden çıkan anız yakmalarının, komşu tarladaki mahsule sıçramakta hava şartlarının etkisiyle evleri ve meskun mahalleri de tehdit edecek boyuta ulaştığı belirtilerek, tarlalardan geçirilen köy telefon ve elektrik direkleri anız yakma esnasında yanarak tahrip olduğu kaydedildi.

"Sonuçta hem TEDAŞ ve PTT hizmetleri kesintiye uğramakta hem de maddi kayıp oluşuyor" ifadesi kullanılan açıklamada; "Bu yüzden bu zarara neden olan vatandaşlar mahkemede hesap vermek durumunda kalmakta ve zararı da ödüyor" uyarısı yapıldı. Anızların ve kuru otlarla kaplı boş alanların yakılmasının yasak olduğu, buna uymayanlar hakkında her dekar için 31.39 TL'lik idari para cezası verileceğinin altı çizildi. Açıklamada ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda bu cezanın her dekar için beş kat artacağı dile getirildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı