Öne Çıkanlar palmiye ağacı Adilcevaz dap desteği çiftçi bitki artığı

Bu haber kez okundu.

Antbirlik: Pamuk rekoltesi düşebilir
Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Genel Müdürü Atila Diniz, mevsim koşullarının uygun gitmesi halinde her yıl nisan ayı ortalarından mayıs ayının ortalarına kadar üreticilerin pamuk ekimi yaptığını anımsattı.

Ancak, bu yıl Nisan ve Mayıs ayında havaların yağışlı gitmesi nedeniyle pamuk ekiminin geciktiğini belirten Diniz, rekolte tahminlerinde düşüş yaşanabileceğini bildirdi. Diniz, şunları kaydetti:

“Bu sezon pamuk ekiminde bir sıkıntı oldu. Nisan ve Mayıs aylarındaki yağışlardan dolayı pamuk ekiminde geç kalındı. Üretici, havaların ısınmasıyla pamuk ekmeye başladı. Son bir haftadır yoğun pamuk ekimi var. Normal şartlarda nisan ve mayıs ortalarında pamuk ekimi yapılırdı. Mayıs ayı sürekli yağışlı geçti. Şu anda yoğun şekilde ekim yapılıyor. Ancak meteoroloji, Antalya bölgesinde yağış bekliyor. Bu da üreticiyi düşündürüyor. Normal üretim sezonunda bugünlerde ne kadar alanda üretim yapıldığını belirliyor ve rekolteyi tahmin edebiliyorduk. Üretim geç başladığı için rekolteyi tahmin edemiyoruz. Pamuk ekimi geç yapıldığı için üretim rekoltesinde düşüş olabilir.”

Pamuk ekiminin haziran ayının ilk haftasında da gerçekleşse eylül ve ekim aylarına yetişebileceğini anlatan Diniz, “Normal koşullarda bu sezon 80-100 bin dekar alanda 35-40 bin ton pamuk rekoltesi bekliyorduk. Ancak Haziran ortalarında rekolteyi tahmin edebileceğiz. Ama son yağışlardan sonra üretimde bir miktar düşüş olacağını düşünüyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı