Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz manisa biber yarışması

Bu haber kez okundu.

Arılar çalışamadı kiraz rekoltesi azaldı
  Alara Fidan Üretim ve Pazarlama Sanayi Ticaret A.Ş'nin üst yöneticisi (CEO) Yavuz Taner, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl ilkbahar döneminde hava şartlarının kiraz üretimi açısından çok iyi olduğunu hatırlattı.
Çiçeklenme, tozlanma ve döllenmenin tam gerçekleştiğini ifade eden Taner, ''Meyve tutumu çok oldu. Yağmur olmasaydı Türkiye, en yüksek rekolteyi elde edecekti. Yine de geçen yıl çok iyi geçti'' dedi.
Bu yıl ise ilkbaharın serin ve yağışlı geçtiğini, döllenmede ve verimde önemli rol üstelenen arıların çalışma imkanı bulamadığını vurgulayan Taner, şöyle konuştu:
''Kirazın çiçeklenme döneminde hava şartları, mevsim normallerinin dışına çıktı. Fazla yağış, rutubet ve serin havalar arı faaliyetlerinin istenilen düzeyde gerçekleşmesini önledi. Bu durum tozlanma ve döllenmeyi olumsuz etkiledi. Neredeyse bir ay çiçek vardı ancak döllenme olmadı. Çiçek açtıktan sonra 24 saat gibi kısa sürede döllenmenin olması gerekiyor. Bu yıl arılar, çalışabilecekleri 24 ya da 48 saatlik bir dönem bulamadı.''
Taner, arılar çalışamayınca yalancı döllenme denilen hadisenin de ortaya çıktığını belirterek, ''Yalancı döllenme sonucu oluşan meyveler, döküldü. Gerçek meyve tutumu az oldu. Özellikle ihraç edilen, 0900 Ziraat denilen çeşidin çiçek açma ve döllenme döneminde bu sorun daha fazla yaşandı'' dedi.
İlkbahar dönemindeki olumsuzluklar nedeniyle kiraz rekoltesinin yarı yarıya düşeceğini ifade eden Taner, şunları kaydetti:
''Türkiye'nin yıllık ortalama kiraz üretimi yaklaşık 300 bin ton. Tahmini olarak değerlendirmek gerekirse bu yılın rekoltesi, 150 bin tonun da altına inebilir. Meyve tutumu gerçekten çok az oldu. Yıllık üretimin 150 bin tonun üzerindeki bölümünü ise '0900 Ziraat' çeşidi oluşturuyor. Yurt dışına gönderilen bu çeşitte ise 70 bin ton civarında üretim bekleniyor. Geçen yıl 65 ton olan kiraz '0900 Ziraat' çeşidi ihracatı da bu yaz yüzde 50 civarında azalacak. Hatta geçen yılın yarısını bile yakalayabilirsek iyi olacak.''
Taner, ürün az olunca üreticinin taleplerinin yükseldiğini vurgulayarak, ''Birçok ihracatçı da yurt dışı pazarına göre fiyat verebiliyor. Ürünün azlığı, yurt dışı pazarı derken ihracatın düşük kalacağı görülüyor'' diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı