Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları üretim abelya ağacı fidanı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Artan fiyatlar, çiftçiye silajlık mısırda ikinci ekimi yaptırdı
Son aylarda kaba yem açığıyla ilgili yaşanan kriz nedeniyle ot ve saman ithalatının önü açılırken, İzmir silajlık mısır üretimi ile sıkıntıyı hissetmeyen şanslı bir il oldu. Süt hayvancılığında önemli bir rolü olan silajlık mısır üretiminde son 10 yılda ciddi bir artış yaşayan İzmir, üretim fazlasını il dışına da satıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir’de kaba yem açığı olmadığını söyledi.

İzmir’in bu konuda fazla veren nadir illerden bir tanesi, belki de en iyisi konumunda olduğunu belirten Güldal, bunun temelinde hayvancılık desteklemeleri kapsamında yapılan yem bitkileri desteklemelerinin çok büyük katkısı olduğunu dile getirdi. Güldal, yem bitkisi üretiminin hem hayvan çiftlikleri için hem yem bitkisi üretip satarak gelir elde eden çiftçiler için çok büyük katkısı olduğunu ifade etti. Yeni bir bitki üretimi sektörü oluştuğunu vurgulayan Güldal, bunu da İzmir çiftçisinin çok iyi değerlendirdiğini söyledi. İzmir’in kendi ihtiyacını ve kendi ihtiyacının dışındaki üretimleri pazarlayabilme imkanına kavuştuğunu anlatan Güldal, “Burada en ağırlıklı kaba yem olarak silajlık mısır üretimi öne çıkıyor. 2000 yılında 99 bin 420 dekar olan silajlık mısır üretim alanı 2011 yılında 358 bin 667 dekara, 2012 yılında ise 410 bin dekara çıkmış durumda. Çok büyük bir artış var. Dekara verim de 5 tondan az olmamak kaydıyla 6 tona kadar yükseldi. Dekara verim artışlardaki en önemli sebeplerden bir tanesi verimli hibrit çeşitlerin ve yeni üretilen silajlık mısır tohumlarının üreticiler tarafından kullanılması. Bu çeşitler kısa sürede yüksek verim alınmasını sağlıyor” dedi.


Haber Kaynağı: http://dunya.com/artan-fiyatlar,-ciftciye-silajlik-misirda-ikinci-ekimi-yaptirdi-165469h.htm

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı