Öne Çıkanlar tarım mehmet aydın jakaranda fidesi biber yarışması vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

"Ayçiçeği Yetiştiriciliği" konferansı

TEKİRDAĞ (AA) - Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından "Ayçiçeği Yetiştiriciliği" konferansı düzenlendi.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen konferansa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Sarıkoca, Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, akademisyenler ve çiftçiler katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Sarıkoca konferansın açılışında yaptığı konuşmada Tekirdağ'ın en önemli tarım ürününün ayçiçeği olduğunu söyledi.

Her zaman tarımın gelişmesi ve çiftçinin daha çok kazanması için çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Sarıkoca, "Bölgemizin en önemli ürünü ayçiçeğidir. Ayçiçeğinin üretim anlamında çok fazla problemi yok. Ayçiçek de ihracatımız 1 milyar dolar hiç küçümsenmeyecek bir miktar. Ülke olarak bizim ayçiçek üretimi için teknik anlamda, toprak anlamında her türlü imkanımız var ama önemli olan bunları daha verimli hale getirmek." dedi.

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya da yaptığı sunumla ayçiçek üretimi konusunda çiftçileri bilgilendirdi.

Prof. Dr. Kaya da Trakya'nın önemli bir tarım bölgesi olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Tekirdağ tarım şehridir. 4 milyon 200 bin dekar alan işlenebilir tarım arazisi var. Bu tarım alanının yarısında hububat ekimi yapılıyor. Diğer yarısında da yağlık ürünlerin üretimi yapılıyor. Bu yağlık ürünlerden de en önemlisi 1 milyon 500 bin dekar alanda ekimi yapılan ayçiçeğidir. Ayçiçeği üretiminde il olarak birinciyiz. Türkiye'deki ayçiçek üretiminin yüzde 20'sini karşılıyoruz."

Çiftçilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından konferans sona erdi.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,