Öne Çıkanlar jakaranda fidanı lavanta bakan yardımcısı akif özkaldı fındık fiyatları arttı ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Ayvalık'ta Zeytin Hasadı Başladı
Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde bu yıl 7'ncisi düzenlenen 'Zeytin Hasadı Şenliği', Mutluköy'deki Ayvalık Ziraat Odası'na ait zeytin bahçesindeki sembolik hasatla başladı.

Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ticaret Odası işbirliği ile düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Sembolik hasata başlanmadan önce Edremit Zeytincilik Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürü Mehmet Balcı, zeytin hasadının nasıl yapılması gerektiği konusunda konuklara bilgi verdi. Klasik ve modern yöntemlerle zeytin toplayan ziyaretçiler, zeytin ağaçlarının altında zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptı.

Ayvalık'ın CHP'li Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, zeytinyağı pazarının sadece Ayvalık'ın zeytinyağını değil, ilçeyi ve turistik değerlerine de tanıttığı söyledi. Türközen "Buradan bütün dünyaya, birlik ve beraberlik sağlamak için, güzel zeytin dalımızı uzatıyoruz. Sağlıklı bir yaşamın parçası olan zeytinyağını daha geniş bir kitleye duyuruyoruz. Ayvalık'ı ulusal ve uluslararası platformda zeytinyağının vazgeçilmez merkezi haline getirebilmek, yöreye hem markasal hem turistik canlılık kazandırmak, şehirlerde körelen insanlara kırsal ortamda tarıma dayalı ama bir o kadar modern ürünlerle tanışma fırsatı vermeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer, şenlikle Ayvalık zeytinyağını dünya markası yapmayı amaçladıklarını vurguladı. İlçede üretilen zeytinyağına coğrafi işaret belgesi aldıklarını da söyleyen Gençer, "Bu işaretle, tüketici hangi zeytinyağını alırsa alsın, bunun Ayvalık ürünü olup olmadığını görecek" dedi. Gençer, "Son beş yılda Ayvalık'ta 450 bin yeni zeytin dikildiğini belirterek, "Türkiye genelinde fide dikimi devam ettiğinde, beş yıl sonra dünyada 3'üncü üretici haline geleceğiz. Türkiye, zeytinyağı üretiminde dünya 2'nciliğine oynuyor. 750 bin ton zeytinyağı üretimine soyunan bir ülkeyiz. İç tüketimin artması lazım. Türk halkına zeytinyağını tanıtmak lazım. Ayvalık bu işin lokomotifi oldu" dedi.

Daha sonra İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Mustafa Tan ve Uluslararası Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Jean Lois Barjol'ün katıldığı "Zeytinyağının iç ve dış pazardaki sorunları ve hedefleri' temalı söyleşi yapıldı. Konuşmacılar, zeytin ve zeytinyağının sağlıklı beslenme ve zeytinyağı dış satımında markalaşmanın önemine dikkat çekti, iç tüketiminde arttırılması gerektiğine vurgu yaptı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi