Öne Çıkanlar eğitim akif özkaldı vairo badem çeşidi fındık hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Badem Yetiştiriciliğinde Karlılığın Yakalanması

Badem yetiştiriciliği çok eski tarihlerden bu yana yapılmakta olup ülkemizde Akdeniz bölgesi dolaylarında yoğun olarak devam etmektedir. Tüketim amaçlı yetiştiricilik yok denecek kadar azdır. Daha çok ticari üretim yapılmakta ve üreticilerimiz badem yetiştirirken yeniliklere hiç de yabancı kalmıyor.

Gerek makine ve teçhizat konusunda gerekse çeşit konusunda yenilikler yakından takip eden badem üreticilerimiz bu sayede kalite ve karlılıkta maksimum seviyelerinde üretimlerini sürdürmekteler. Badem fidanlarında yeni çeşitler artık ülkemizde rağbet görmeye, özellikle tercih edilmeye başladı.

Verim açısından karlılığı 3,4 kat arttırırken sahip oldukları güçlü ve dayanıklı yapının sayesinde doğal iklim alanları haricinde de badem yetiştiriciliğinin yapılmasını sağlayan bu yeni badem çeşitlerinin başında vairo badem çeşidi gelmektedir. Dayanıklı ve çok verimli olan bu kendine tam verimli çeşit bademde görülen hastalıklara karşı dayanıklı olup zirai mücadele masraflarını ve işçiliği önemli oranda düşürmekte ve kullanılacak ilaçların azalacağı için biraz daha doğal bir meyve üretme imkanı sağlar.

Verim olarak badem fidanını üzerinde meyveleriyle gören üreticilerin gözlerini büyüleyen vairo badem dallarında neredeyse yaprak sayısı kadar badem yetiştirerek üreticisine yüksek karlar vaad ediyor.

İspanyol İrta Araştırma Enstitüsü tarafından ıslah edilerek üretilen Vairo badem ispanya'da en çok dikilen badem fidanıdır. Ülkemizde de talebi ve bilinirliği hızla artan vairo badem çeşidi pek çok açıdan üreticinin yüzünü güldürüyor.

vairo badem çeşidiBademde ve diğer bütün ticari üreticiliklerde karlılığı ve kaliteyi arttırmak isteyen her üreticinin yapması gereken şeylerin başında konuya hakim olmak gelir. Konu hakkında yaşanan gelişmeler, buluşlar, icatlar, yöntemler yakın takibinde olmalıdır. İşçiliği azaltan makineleri kullanarak maliyeti düşürüp karlılığı arttırabilirler. Hastalıklara dayanıklılığı ve verimi yüksek yeni çeşitleri takip edip bunları temin ederek ilaçlama ve işçilik harcamalarını kısıtlayıp daha çok verim elde edebilirler. Bu sayede karlılık da artacağı için Üretimdeki asıl amaca erişilmiş olur.

Vairo bademi uzun yıllardır badem yetiştiriciliği yapan ve yeni çeşitleri bütün dünyayla eş zamanlı temin edip yetiştiren Mersin'in Mut ilçesinde faaliyet gösteren Kemal Cüce Tarım'dan tedarik edebilirsiniz. Kemal Cüce Tarım, badem yetiştiriciliğinde uzman ve yeni çeşitlerle ilgili bilgi ve deneyime hakim bir kuruluş olup kapama bahçe tesislerinde danışmanlık ve fidan tedariği yapmaktadır.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,