Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: Bundan sonra Buğday'da kalite giderek artacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, buğdaydaki protein artırımını sağlamak için üçüncü aşamaya geldiklerini ifade ederek, “Bu aşama çok önemli. Bu çerçevede 300 civarında protein ölçme cihazı aldık. Bundan sonra buğdayda kalite giderek artacak” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Eker, Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Çevik ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Başkan Çevik, TMO'nun başlattığı sünesi düşük, proteini yüksek kaliteli buğdaya daha fazla fiyat uygulamasının bir devrim olduğunu belirtti.
Bakan Eker ise Türkiye'de üretilen buğdaydaki protein oranının düşük olduğunu, protein miktarını arttırmak için 2003 yılından beri çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bu konuda yaptıkları çalışmaların en önemlisinin süneyle mücadelede yer altından aletlerle ilaçlama yöntemi ile çiftçilerin sertifikalı tohumluk kullanımlarını arttırmalarına yönelik sağladıkları teşviklerin olduğunu vurgulayan Bakan Eker, “Şimdi buğdaydaki protein artırımını sağlamak için üçüncü aşamaya geldik. Bu aşama çok önemli. Bu çerçevede 300 civarında protein ölçme cihazı aldık. Bundan sonra buğdayda kalite giderek artacak” dedi.
Yeni alım sisteminin çiftçi tarafından kabul gördüğü ve TMO tarafından çekilen kaliteli buğdayın önemini anlatan reklam filminin de beğenildiğini anlatan Bakan Eker, “Bakanlık olarak bizim ve tüm örgütlerin en önemli görevi çiftçiyi yeni alım sistemiyle ilgili bilgilendirmek. Teknolojiyi ve kitle iletişim araçlarını kullanarak bildiklerimizi çiftçiye aktarmamız gerekiyor. Çiftçilere daha geniş ve anlaşılabilir bir şekilde daha kaliteli ürünler için tavsiyelerde bulunmamız lazım” diye konuştu. Bu konuyla ilgili telefon şirketleriyle de görüştüklerini ve çiftçilere özel, bilgilendirici paketler hazırlanması için çalışmalar da yaptıklarını ifade eden Bakan Eker Bakanlığın resmi yayın organı Web Tarım TV’nin de çiftçiye bilgilendirmede çok önemli görevler üstlendiğini belirtti.
Buğdayın stratejik bir ürün olduğunu söyleyen Bakan Eker, “Öncellikle buğday temel gıda maddemiz. Buğdayın ana vatanı Türkiye. Aynı zamanda buğdayın gen merkeziyiz. Ayrıca Türkiye buğday üretiminde dünyada ilk 10 içerisinde. Bu yüzden buğday bizim için çok önemli bir ürün” dedi. Bakanlık olarak verdikleri desteklerin yarısını hububat için verdiklerini anlatan Bakan Eker, buğday çeşitlerinin yüzde 50’sinin ise Bakanlık tarafından geliştirildiğini belirtti.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı