Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı badem fidanı eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Bakanlıktan baklagil üreticisine dayanıklı tohum
Nohut üretim alanlarında son yıllarda görülen antraknoz hastalığına karşı bakanlık, yeni çeşitler geliştirdi. Gökçe, Çağatay, İnci, Işık-05, Yaşa-05, Hisar, Azkan, Aksu, Hasanbey, Seçkin, Çakır isimli dayanıklı çeşitlerin ekiminin yaygınlaştırılarak nohut üretiminde verimin artırılması hedefleniyor.

Halk arasında bulut çaldı, yel vurdu, ülker vurdu şeklinde ifade edilen hastalık ilkbahar ve yaz başlarında özellikle bol yağış alanlarda görülüyor. Nispi nemi yüksek, hava sıcaklığı 20 derece civarında seyreden yıl ve bölgelerde nohut tarlalarında zararlara ve ürün kayıplarına neden olabiliyor. Bu kapsamda geliştirilen yeni tohum çeşitleri hakkında çiftçileri bilgilendirmek üzere ‘Gezici Çalışma Grubu’ kuruldu. Samsun, Amasya, Erzincan, Erzurum, Artvin güzergahında çalışmalarını yürüten grup, yeni çeşitlerin tanıtımını için çiftçilerle bir araya geliyor. Arazi çalışmalarına da katılan grup, çiftçilerin sorunlarını dinleyerek gelecekteki çeşit geliştirme çalışmalarına yön verecek.

Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan kuru fasulyede virüs hastalıklarına karşı da çalışma yürüten Bakanlık, gezici çalışma grubu kapsamında ‘Kuru Fasulye Tarımının Potansiyeli ve Tohumculuk Mekanizması’ konulu panel düzenledi.

Kuru fasulye ıslahı konusunda geçmişten günümüze kadar yürütülen çalışmaların masaya yatırıldığı panelde, kuru fasulye tarımının potansiyeli, yetiştiriciliği, sorunları üretim alanları ve tohumculuk mekanizması hakkındaki çalışmalar değerlendirildi. Yine bu kapsamda dayanıklı çeşit ve hatlar hakkında bilgiler aktarılarak Kelkit Vadisi’nde üretilen kuru fasulyelerin sorunları yerinde tespit edilerek özel sektör ile işbirliği imkanları sunulacak.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı