Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi teknoloji mazı fidanı çit mazı fidanı mikado kayısı fidanı

Bu haber kez okundu.

Bakanlıktan, biber eylem planı açıklaması
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, basın yayın organlarında yer alan ‘Türk biberinde ani zehir tehlikesine karşı AB plan istedi’ başlıklı haberleri yalanladı. AB’nin ‘ani zehirlenme tehlikesinden’ dolayı bir eylem planı talep etmediği vurgulanan Bakanlık açıklamasında, söz konusu biber eylem planının ‘Ulusal Kalıntı Eylem Planı’nın bir parçası olarak başka ürünler içinde hazırlandığı ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bugün bazı basın yayın organlarında ‘Türk biberinde ani zehir tehlikesine karşı AB plan istedi’ başlığıyla haberler yer almıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sadece biber için değil tüm ürünlerde kalıntı ile mücadelede yıllık eylem planları hazırlamaktadır. İhtiyaç duyulması halinde ise bu eylem planları ihracat yaptığımız ülkelerin ilgili birimleriyle paylaşılmaktadır. Avrupa Birliği (AB), haberde iddia edildiği gibi ‘ani zehirlenme tehlikesi’ nedeniyle Türkiye’den bir eylem planı hazırlamasını talep etmemiştir. AB için hazırlanan ‘Biber Eylem Planı’ Bakanlığımız tarafından hazırlanan ‘Ulusal Kalıntı Eylem Planın’ bir parçası olup bu planlar ihtiyaç duyulduğunda başka ürünler içinde de hazırlanmaktadır. Bu eylem planı Bakanlığımızın AB ile yürüttüğü rutin bir uygulamadır.” denildi.

Türkiye’nin AB’ye biber ihracatında herhangi bir engelleyici kararı ya da kısıtlamasının olmadığına da dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bakanlığımız kalıntı ile mücadele kapsamında birçok uygulamayı hayata geçirmiştir. AB’de yasaklı 181 pestisit etken maddesi son 10 yılda kullanımdan kaldırılırken, bitkisel ilaçların satışına reçete zorunluluğu getirilmiştir. Pestisit kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalar sonucunda kalıntı rastlanan ürün miktarlarında önemli azalmalar meydana gelmiştir. 2012 yılında ihraç edilen biberin binde ikisinde kalıntıya rastlanmış olup, bu oran yüksek hassasiyete sahip AB ülkeleri gıda kriterlerinin altındadır. Ayrıca ihraç edilen ürünlerde kalıntıya rastlandığında bu ürünler Türkiye’ye iade edilmemekte ithalatçı ülke tarafından imhası sağlanmaktadır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,