Öne Çıkanlar Bitlis tarım interfresh tohum desteklemesi ordu fındık fiyatları

Bu haber kez okundu.

Bayburt’ta 500 ton pancar, kar altında kaldı
Bayburt’ta erken yağan kar nedeniyle 500 ton şekerpancarının kar altında kaldığı bildirildi. Ürecilere pancar sökümü için 10 gün süre verildi .

Pancarlarını karın altından çıkarmaya çalışan çiftçiler, normalde 15 Kasım’da kapanacak olan pancar kantarlarının süresinin 10 gün daha uzatılmasına sevindi. Bayburt il genelinde 5 kişinin toplam mahsulün 500 ton şekerpancarı karın altında kalırken pancar üreticisi çiftçiler, ürünlerini toplamak için havaların düzelmesini ve karların erimesini beklemeden, ürünlerini kar altından çıkarmaya çalışıyor. Ümit Duman isimli çiftçi, bu yıl karın erken yağması nedeniyle ürünlerinin tarlada kaldığını belirterek, sadece kendisinin takriben 5 dönüm civarında pancarının kar altında kaldığını söyledi.

Duman, Konursu beldesinde başka pancar üreticilerinin de pancarlarının kar altında kaldığını bundan dolayı da pancar kantarlarının kapanması durumunda nakliye konusunda büyük sıkıntı yaşayacaklarını ifade etti. Duman, "Kış memleketi olan ilimizde karın bu sene erken bastırması ile soğuklar sökümü zorlaştırdı. Dolayısıyla fazla şekerpancarı üretimi yapan çiftçiler mağdur oldu. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz. Biz kar yağmasına karşın yerde kalan şekerpancarımızı büyük bir gayret ve fedakârlıkla soğuğa aldırmadan çıkarıyoruz. Tekerlerde kayma olduğundan ve yer yer don olduğundan traktör de kullanamıyoruz." dedi.

Türkiye Şeker Fabrikaları Bayburt Ziraat Bölge Şefi Murat Toktan ise Bayburtlu üreticiler için müjeyi vererek, sünenin 10 gün uzatıldığını söyledi. Bayburt'ta 644 üreticiden 27 bin 500 ton mahsul alındığını, 500 ton mahsulün kalan 5 üreticiden geleceği kaydeden Toktan, 25 Kasım'a kadar işlerin hızlandırılmasını, bunun için de işçi çalıştırmalarını tavsiye etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,