Öne Çıkanlar mikado kayısı fakıbaba eğitim tarım abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Kaz Dağları eteklerinde yetiştirilen ve "Bayramiç Beyazı" olarak adlandırılan nektarın üretimi yapan 5 üreticiye, Entegre ve Kontrollü Ürün Yetiştiriciliği (EKÜY) Sertifikası verildi.

Bayramiç Kaymakamı Osman Yenidoğan, makamında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Bayramiç Beyazı'nın bir kimliğe kavuşmuş olmasının ilçeye önemli bir ekonomik girdi sağlayacağı söyledi.

Bayramiç Beyazı'nda, EKÜY kapsamında sağlıklı ve kalıntı problemi olmayan ürünler yetiştirilmesinin sevindirici olduğunu ifade eden Yenidoğan, "Hedefimiz kaliteyi bozmadan üretimi artırmak ve tüketicilerimize sağlıklı ürünler sunmaktır. Üreticilerimizi ve emeği geçen İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik ekibini kutluyorum" dedi.

Bayramiç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Uydaş da bu yıl uygulanan Entegre ve Kontrollü Ürün Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 5 üreticiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan sertifika verildiğini belirtti.

Üreticilerden Ersin Karaca, Saçaklı Köyünden Akın Yılmaz, Evciler Köyünden Zekeriya Savaş da, Çavuşlu Köyünden Ercan Çağlayan ve Ahmetçeli Köyünden Hikmet Şen'in nektarın ve şeftali üretimi konularında yıl boyunca denetlendiğini ve eğitime tabi tutulduğunu belirten Uydaş, hasat öncesi ürünlerin Bursa İl Kontrol Laboratuvarında kontrol edildiğini kaydetti.

Uydaş, "Hiçbir kimyasal madde kalıntısına rastlanmadığı tespit edildi. Bu üreticilere EKÜY Logosu ve bahçelerine Mavi Bayrak verildi.2012 hedefimiz, elma üretimimizi de bu şekilde kayıt altına almak ve belgelendirmek. Hedefimizi 10 kat artırmayı planladık ve bu işler için üreticiden hiçbir ücret almıyoruz" diye konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı