Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi e-fidancim meyve ağacı budama girişimcilik anaç koyun

Bu haber kez okundu.

Beyaz Altın Üreticisinin Yüzü Gülüyor
 Muğla'nın Ortaca ilçesinde pamuk üretiminde yaşanan artış ve verilen fiyatlar üreticisinin yüzünü güldürdü.

Ortaca Pamuk Tarım Satış Kooperatifi (TARİŞ) Başkanı Hüseyin Metin, pamuk ekiminde son yıllarda gözle görülür bir artış yaşandığını, nar ve limondan umduğunu bulamayan çiftçilerin tekrar pamuk üretimine ağırlık verdiğini söyledi. Metin, Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçelerinde üreticilerin pamuklarını almaya başladıklarını kaydetti.

Bu yıl bin 500 ton civarında rekolte beklediklerini dile getiren Metin, Ege bölgesinin özellikle de Ortaca'nın pamuğunun kaliteli ve aranan bir ürün olduğunu söyledi.

Metin, "Şu ana kadar 250 ton çiğitli pamuk alımı yapıldı. Böylelikle pamuk üretiminin az olmasından dolayı Tariş Ortaca tesislerinde duran çarklar yıllar sonra yeniden çalıştı" dedi.

Geçtiğimiz yıllarda 350 tona kadar düşen pamuk üretiminin çırçır fabrikasının çalışmasını da engellediğini belirten Metin, "Pamuk üretiminin az olması ve işçilik maliyetlerinin fazla olmasından dolayı çırçır tesislerini çalıştıramadık. Aldığımız pamukları da kooperatifimizin Çine ve Koçarlı işletmelerinde işledik. Bugün ise kendi çırçır tesislerimiz çalıştı. Bugünleri de gördük" diye konuştu.

-"Pamuk üreticisi daha fazla desteklenmeli"-

Stratejik öneme sahip olan pamuk üreticisinin biraz daha desteklenmesini isteyen Metin, "Borsada belirlenen fiyatlar üzerinde alımlar gerçekleştiriliyor. Devlet tarafından verilen 42 kuruşluk destekleme primlerinin daha da yükseltilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, Pamuk alımları ve çırçır tesislerinin çalışmaya başlaması dolayısıyla Ortaca Tariş tesislerinde kooperatif ortağı ve üyelerine katılımıyla kurban kesildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,