Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Biyolojik mücadele için ajan böceklere 15 milyon lira bütçe
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı zararlılara karşı mücadelede kullanılan ‘ajan böceklere’ verdiği desteği 5 kat artırdı. Bakanlık, geçen yıl 3 milyon lira olan biyolojik mücadele destekleme bütçesini 15 milyona çıkardı.

Bakanlığın 2010 yılından bu yana desteklediği ajan böcekler, zararlılara karşı ilaç kullanımına son verdi. Geçen yıl 3 milyon lira olan destekleme bütçesi, yeni yayınlanan tebliğ ile birlikte 2012 yılında 15 milyon liraya çıkarıldı. Geçen yıl örtü altında biyolojik mücadele için dekar başına 200 lira destek verilirken, 2012 yılında bu destek yüzde 115 artırılarak 430 liraya çıkartıldı. Yine bakanlığın 2011 yılında açık alanda biyolojik mücadele yapan çiftçilere dekar başına 20 lira verirken, bu yıl yüzde 300 artırılarak 60 liraya yükseltti.

Yeni uygulama genişleyen destekleme programı ile 2011 yılında yalınızca örtü altı sebze ile açıkta domates ve turunçgillerde ajan böcek kullanımına destek verilirken, 2012 yılında örtü altı sebze, açıkta domates ile turunçgillerin yanı sıra tüketim ve ihraçta önemli yer tutan üzüm ve elma da eklendi. Yeni alanlarla birlikte turunçgilde 3 bin 500 hektarda, örtü altı ve açık alanda 3 bin hektarda ve süne ile 45 bin 720 hektar alanda biyolojik mücadele yürütülecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı