Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi çiftçi kapanış fiyatı hayvancılık ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Bu yıl fındık rekolte tahmini 600-650 bin ton
Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, bu yıl Türkiye genelinde yaklaşık 600 ila 650 bin ton civarında bir fındık rekoltesi beklediklerini söyledi.

Başaran, , Akçakoca Ziraat Odası olarak, yaklaşık 8 yıldır rekolte çalışmasına tarım teşkilatı ile beraber katıldığını, bu yıl da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ile beraber 3 grup şeklinde Akçakoca ve bölgesinde rekolte çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi.

Batı Karadeniz Bölgesi'nde geçen yıla oranla rekolte olarak artış olduğunu vurgulayan Başaran, “Elimize gelen verilere baktığımız zaman, 200 ile 205 bin ton civarında bir fındık rekoltesi olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye genelinde ise yaklaşık 600 ila 650 bin ton civarında bir rekolteyi bekliyoruz” dedi.

Piyasadaki fiyatların, piyasanın arz talebi dışında, değişik faktörlerin etkisiyle oluşan fiyatlar olduğunu hatırlatan Başaran, şunları kaydetti:

“Sezon fiyatını 5.5 civarında olmasını bekliyoruz.

Bu fiyatın oluşumuna katkı sağlamaları için de üreticinin fındığı birden pazara indirmemesini rica ediyoruz. Üretici ihtiyacı kadar satmalıdır. Fiyat 3 yıldan bu yana arz talep durumuna göre belirlendiği için, piyasaya ne kadar az fındık getirilirse fiyat o kadar yüksek olacaktır. Bunun bilincinde olunmalıdır.”

Başaran, üreticilere fındığı zamanında toplamaları konusunda uyarılarda bulunarak, üreticilerin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin belirlediği zaman içinde hasatın başlamasında fayda olacağını ifade etti.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı