Öne Çıkanlar horoz dövüşü özel sektör teşvikleri vairo badem çeşidi Gıda paulownia ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Buğdayın yeni rakibi dane mısır
Dane mısırın, buğdaya en büyük rakip olduğunu vurgulayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Ereğli’de bu tarım sezonu itibariyle 46 bin dekar alanda dane mısır ekilişi olduğunu ve hasadının devam ettiğini belirtti.

    Özkan Özgüven, vatandaşların, gerek buğdayda yaşanan kımıl ve süne sorunu, gerek dekardan alınan verimin azalması sebepleriyle alternatif ürün olarak mısıra yöneldiklerini ifade etti. Özgüven, şöyle dedi:

    "İlçemizde hayvancılığın artması sebebiyle Silaj Mısır ekilişi, 2010 yılında 19 bin 500 dekarken, 2011 yılında 30 bin dekarlık miktara ulaştı. Özellikle dane mısır ekiliş miktarı büyük artış gösterdi ve 32 bin dekardan 46 bin dekara ulaştı. Çiftçilerimizin, dane mısırı tercih etmelerinde haklı olduklarını da üründen aldıkları verimden görebiliyoruz. Özellikle damla sulama yöntemiyle sulanan dane mısırlardan dekara bin 600 kg’a kadar verim alınabildiğini biliyoruz. Bu yöntemle gelecek yıllarda ilçemizde dane mısır ekiliş miktarının daha da artacağını ve çiftçilerimizin daha çok kazanacağını düşünüyoruz.”

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın dane mısır yetiştiricilerine kg’da 4 kuruş destekleme verdiği hatırlatan Özgüven, dane mısır yetiştiricilerinin bir an önce İlçe Müdürlüğü'ne gelerek destekleme müracaatlarını yapmalarını ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerine ölçümlerini yaptırmalarını, aksi halde bu desteklemeden yararlanamayacakları uyarısında bulundu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,