Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Bursa şeftalisinde rekolte arttı fiyat düştü

Bursa şeftalisinde rekolte arttı fiyat düştü

- Lezzeti ve aromasıyla ünlü Bursa şeftalisi üreticileri bu yıl rekolte ve kalitenin iyi olmasına rağmen düşük fiyattan şikayetçi - Osmangazi Ziraat Odası Meclis Başkanı Ekim: - "Şeftalimizin kalitesi de rekoltesi de çok yüksek. Geçen yıl 100 bin ton ürün alınan Bursa Ovası'ndan bu yıl 120 bin şeftali bekliyoruz" - "Bu yıl verim ve kalite çok iyi olmasına rağmen üreticilerimiz umduğunu bulamadı"
BURSA (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Lezzeti ve aromasıyla ünlü Bursa şeftalisinde bu yıl rekolte ve kalitenin iyi olmasına rağmen fiyatlar üreticiyi tatmin etmedi.
Bursa Ovası'nda 15 Haziran'da başlayan hasat devam ederken, şeftalinin yüzde 60'ından fazlası toplandı.
Geçen sene 100 bin ton civarında üretilen ve bahçede kilogramı 1,5-2 liradan alıcı bulan Bursa şeftalisi, bu yıl 1 liradan, nektarin ise 1 lira 20 kuruştan satılıyor.
Osmangazi Ziraat Odası Meclis Başkanı Hakan Ekim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa şeftalisinin kalitesiyle adından söz ettirdiğini söyledi.
Şeftali üretiminin gerçekleştiği Bursa dışındaki bölgelerde olumsuz hava koşulları nedeniyle rekolte düşüşleri yaşandığını belirten Ekim, "Bursa'da durum çok iyi. Şeftalimizin kalitesi de rekoltesi de çok yüksek. Geçen yıl 100 bin ton ürün alınan Bursa Ovası'ndan bu yıl 120 bin şeftali bekliyoruz." dedi.
- "İhracatta sıkıntı yaşandığını düşünüyoruz"
Ekim, ürünün girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Bu yıl verim ve kalite çok iyi olmasına rağmen üreticilerimiz umduğunu bulamadı. İhracatta sıkıntı yaşandığını düşünüyoruz. Meyve suyu fabrikalarında kullanılan 'suluk' şeftali 2015 yılında 80 kuruşa, 2016'da 60 kuruşa satılırken, şimdi ise 40 kuruşa satılıyor. Buna rağmen meyve suyu fiyatlarında bir düşüş olmuyor. Ürünün sadece hasat maliyeti 60 kuruş, gübre, ilaç ve diğer masrafları da eklersek çiftçi bu yıl para kazanamayacak."
Bursa şeftalisinin kalitesini korumak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Ekim, "Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce sık sık denetimler yapılıyor. Şeftalimizde ilaç kalıntısı yok. Mükemmel bir ürün yetiştiriyoruz." ifadelerini kullandı.
Ekim, marketlerdeki fiyatların yüksekliğine de değinerek, "Üreticiden 1 liraya çıkan şeftali marketlerde 4 liraya satılıyor. Bununla ilgili hal kanununda değişiklik yapılması şart." dedi.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,