Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir fakıbaba Gıda papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Can eriğinin kilo fiyatı 40 TL'ye düştü
Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş, erik üretiminin Göksu Vadisi köyleri olan Keben başta olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Karahacılı, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Ortaören ile Silifke'nin Kabasakallı Mahallesi ve Atayurt, Atakent, Taşucu Beldeleri'nde yapıldığını söyledi.

Geçen ay örtü altında ilk hasadı yapılan eriğin 200 TL'den satıldığını ifade eden Göktaş, artık sahile yakın kesimlerdeki açıkta eriğin hasadına da başlandığını vurguladı.

Açıktaki bahçelerdeki ürünün hasat edilmeye başlanmasıyla eriğin kilogram fiyatının 40 TL'ye düştüğünü anlatan Göktaş, 15 Nisan'dan sonra fiyatların daha da düşeceğini belirtti.

“Çilek diyarındaki” erik üretimi
Silifke'nin “çilek diyarı” diye hafızalarda yer edindiği anlatan Göktaş, ilçenin erik üretiminde de önemli bir potansiyele sahip olduğunu bildirdi.

İlçe genelindeki 800 dönüm bahçeden bu yıl 8 bin ton civarında erik hasadı beklendiğini vurgulayan Göktaş, şu an erik hasadı yapılan Göksu Vadisi'nin Türkiye'nin adeta doğal klima özelliğine sahip nadir mekanlarından birisi olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Göksu Vadisi köylerinin en önemli özelliği iklimler içerisinde mikro klima özelliğe sahip olmasıdır. Mikro klima özelliğinden dolayı burada yetişen ürünlerin ayrı bir damak tadı ve görünümü var. Bu bölgenin en önemli özelliklerinden birisi de meyve turfandacılığıdır. Türkiye'nin ilk turfanda can eriği Silifke'nin Göksu Vadisi köylerinde hasat edilmekte ve Silifke'deki üretimin de yüzde 70'i Keben ve Sabak köylerinde gerçekleştirilmektedir.”
Atayurt beldesindeki hal komisyoncuları da, üreticiden kilogramını 40 TL'den aldıkları eriği İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlere gönderdiklerini kaydettiler.

 
 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı