29 Haziran 2017 Perşembe

CHP zeytin fidanı dağıttı

Zeytin ağacının tüm dinlerde kutsal sayıldığını ve zeytin dalının barışı simgelediğini söyleyen CHP İzmir Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, zeytin fidanı dağıttı. İzmir'de CHP'liler, Konak Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasıyla zeytin ağaçlarına sahip çıktı.

09 Haziran 2017 Cuma 11:22
Bu haber 137 kez okundu
 CHP zeytin fidanı dağıttı
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

DHA'nın haberine göre üretici örgütlerinden gelen tepkiler üzerine haftaya ertelenen, zeytinliklere tesis yapılmasının önünü açacak olan yasa tasarısına tepkiler sürüyor.
CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, yaptığı açıklamada "Yaklaşık 8 bin yıl öncesinden bu yana dünyaya sağlık, güzellik ve lezzet veren zeytin ağaçları, ağır büyüyen oldukça uzun yaşayan kadim, mübarek bir ağaçtır. Hz. Muhammed, Hz. İsa, Hz. Musa peygamberlerden öncesine dayanır. Helenistik dönemde bile zeytin ağacı kutsal sayılırdı ve zarar verenler ya ölümle cezalandırılır ya da sürgüne gönderilirdi. Hem inanç itibari ile kutsal sayılan, hem de insanlığa bu kadar faydalı olan bu ağaca zarar vermeye yönelik bir yasanın çıkarılması, temelinde rant ve çıkara dayanan bir zihniyetin olduğunu göstermektedir" dedi.

Zeytin ağacının barışın da simgesi olduğunu söyleyen Başak, "İnsanlık tarihi boyunca zeytine nasıl önem verildiği ortadadır. Başbakanın olaylara bir başbakan olarak bakıp, değerlendirmesi ve incelemesi gerekir. İnsanlık için zeytinin mi, tesisin mi daha önemli olduğunu kavramış değil. Bugüne kadar bereketli Anadolu toprağında yetişen, altın başak buğdayı, pamuğu, havancılığı bitirdiniz. Samanı bile ithal eder hale geldik. Kısaca tüm tarımı bitirdiniz şimdi sıra zeytinde mi?" diye konuştu. Kanun tasarısında zeytinliğin 25 dekar üzerinde olması gerektiği belirtildiğini söyleyen Başak, "Türkiye'de 25 dekarın üzerinde zeytinlik alan bulmak güç. 25 dekarın altıda kalan alanlar talana açık olacak, değişikliklerle nükleer ve termik santrallerin önü açılacak" dedi.

Başkan Başak, konuşmasının ardından vatandaşlara zeytin fidanı dağıttı.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV