Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir papaz erik fidanı Gıda besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Çiftçiler en fazla pempe ve yeşil renkli tohumları seçiyor
Araştırmanın, ilaç firmalarının tohumlarda kullandığı renklere bakış açılarını etkileyeceği belirtildi. Sonuçta yıllardır kullanılan pembe renk, tercih sıralamasında başta yer aldı fakat yeşilin de onun tahtına aday olduğu ortaya çıktı.

Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eftal Düzyaman ile öğrencisi Nazan Ergi, renklendirilmiş tohumlardan hangisinin nihai kullanıcı tarafından daha çok beğenildiğine dair bir araştırma yaptı. 251 kişiyle birebir görüşülerek, tohumlarda hangi rengin albeniyi daha çok arttırdığı belirlendi. Renklendirme, kaplama materyalinin tohum üzerinde dağıtılıp dağıtılmadığını görmek açısından önemli olan araştırma için Prof. Dr. Düzyaman, “Tohumların renklendirilmesi, ilaçlandığını gösteriyor.

Çiftçiler, renkli tohum gördüklerinde ilaçlandığını anlıyor ve satın alırken buna önem veriyorlar. Tohum üzerindeki düzgün renk dağılımı, kaliteli ilaçlandığını gösteriyor. İlaçsız tohum, ekildiğinde enfeksiyon kapabilir demektir. Son yıllarda piyasada artan renklerin, kullanıcılar tarafından tercih edilme oranını araştırdık.

Erkek bayan ayrımının yanısıra tohum hakkında bilgisi olanla olmayan arasında da fark saptayarak, ilaç firmalarının renkleri kullanırken bilmeleri gereken verileri ortaya çıkardık.” dedi. Hem domates hem salatalık tohumlarında pembenin en çok beğenilen renk olduğunu aktaran Düzyaman,”Pembe renkli domates tohumları ankete katılanların yüzde 42’sinin, pembe hıyar tohumları ise yüzde 45’inin beğenisini kazandı. Hıyarda altın rengi yüzde 26, yeşil yüzde 21, gümüş yüzde 15, domateste yeşil yüzde 30, altın yüzde 20, mavi yüzde 14, gümüş yüzde 7 beğeni topladı. Hem domateste hem de hıyarda en az beğenilen renk ise gümüş oldu. Ankete katılanların yüzde 41’i hıyarda, yüzde 29’u domateste, gümüş rengini hiç tercih etmeyeceklerini özellikle belirtti.” şeklinde konuştu.


Eftal Düzyaman, ziraatta çalışanların genellikle pembeyi tercih etmesininse tohum renginde geleneksel bir kabullenmenin varlığına işaret ettiğine dikkat çekerek, “Tarımla ilgili kesimler, eskiden beri tohumda kullanılan pembe renge çok aşina. Ayrıca pembe, tohumun ilaçlı olduğu sinyalini de veriyor.” dedi. Düzyaman, tohum firmalarının en azından favori çeşitlerinde pembeden vazgeçmemesini tavsiye etti. Tarımla alâkası olmayanların favori tohum rengininse yeşil olduğunu belirten Prof. Dr. Düzyaman, bu rengi özellikle doğal görünümü bakımından yakıştırdıklarının altını çizdi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı