Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Çiftçinin Yeni Gelir Kaynağı Nar
Zeynep Yücetaş

Gaziantep'te Oğuzeli ve Nizip ilçeleri başta olmak üzere çevre illerde nar ekili alan her yıl artıyor. Ancak, nar üretimine karşılık bölgede yeterli tesis yok. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarım ürünlerini işleyen, paketleyen ve depolayan tesislere yüzde 50 hibe desteği verilmesiyle birlikte nar tesisi yatırımlarının artması, bunun üretime ve ihracata yansıması bekleniyor.

Kilis Organize Sanayi Bölgesi'nde 2009 yılından beri faaliyet gösteren Eklim Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, günlük 100 ton yaş üzüm ve 100 ton nar işleme kapasitesiyle bölgenin en büyük kapasiteli meyve suyu üretim fabrikaları arasında bulunuyor.

Elkim Gıda Genel Müdürü Mehmet Kanar Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Güllüoğlu firmasının sahiplerinden Faruk Güllü ile ortak olarak satın aldıkları bu tesiste yaş üzüm pekmezi, Cevizli üzüm sucuğu ve yüzde 100 doğal nar ekşisi ürettiklerini belirterek, "Kilis'te tek firmayız. Gaziantep'te de bizim gibi nar işleyen bir üretim tesisi yok. Nar ekşisini 2 yıldır yapıyoruz. Bölge için alternatif bir ürün, iyi bir gelir. Nar karlı bir ürün" diye konuştu.

Tesislerinde nar suyu üretimi paketlemesi olmadığı için şu anda nar ekşisi yaptıklarını ifade eden Kanar, direk bölge çiftçisinden alım yaptıklarını, üretimde özellikle İslahiye ilçesinde çok fazla yetişen ekşi nar çeşidi olan "nuz"u kullandıklarını söyledi.

Narın patlatma ve taneleme makinesinden geçtikten sonra preste su haline geldiğini, pastorize edilerek filtreden geçtiğini, ev operatör sisteminde suyu uçurularak belli bir kıvama getirilen nar ekşisini ambalajlayarak müşterilerine gönderdiklerini anlatan Kanar, "12-15 kilo nardan 1 kilo nar ekşisi çıkıyor. Biz yüzde 100 nardan nar ekşisi yapıyoruz. İçerisine herhangi bir katkı maddesi katmıyoruz. Evlerde kaynatılarak yapılan klasik yöntemlerde narın antioksidan özelliği kayboluyor, bizim sistemimizde o özelliğini kaybetmiyor" dedi.

-"İhracatını artırmamız lazım"-

Salata ve yemeklerde kullanılan nar ekşisinin, bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalıktan koruduğunu, güçlü bir antioksidan özelliği sahip olduğunu belirten Kanar, nar ekşisini doğal ürünler satan mağazalara, İstanbul-da 5 Yıldızlı otellerin tamamına yakınına verdiklerini, bu yıl markalarını oluşturarak küçük gramajlarla piyasaya da sunacaklarını kaydetti.

Geçen yıl 1 ton nar ekşisi yaptıklarını, bu yıl ise 4-5 katını geçtiklerini belirten Kanar, şunları söyledi:

"Devletimiz 7-8 yıldır sertifikalı fidanlara destek veriyor. Bölgede geçmişten beri zeytincilik, antepfıstığı, üzüm bağı var. Sertifikalı fidanlara destek verilmesiyle insanlar zeytin ve nara yöneldi. Bölgede yeterince zeytinyağı tesisi var, fakat nar tesisi yok. Özellikle bu yıl bölgemizde çok daha fazla nar var. Satın alacağımız narın yüzde 60 daha fazlasını aldık. Buna rağmen bölgede çok fazla kişiyi çevirmek zorunda kaldık. İstanbul'daki ortağımızın ihracat departmanı ile görüştük. Bölgemizdeki narların gerek nar ekşisi gerek nar suyu olarak ihracatını nasıl yapacağımızı araştırıyoruz."

Mehmet Kanar, Ortadoğu ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Amerika'nın potansiyel ihracat pazarları olduğunu belirtti.

Kanar, "Nar işleme kapasitemiz günlük 100 ton civarında. Fakat şu andaki pazarlama ağımız ve satışımız ona müsait değil. Yaklaşık bir haftada 100 ton nar işledik. Bölgede çok ciddi anlamda nar dikildi. İhracatını artırmamız lazım. Yurt dışından da talepler var, ama nar suyu paketleme yatırım çok yüksek. Ciddi bir soğuk zinciriniz olmalı. Önümüzdeki yıllarda paketleme yatırımı düşünüyoruz" dedi.

-"Önemli bir gelir kaynağı oldu"-

Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Yılmaz da, meyve bahçesi kurulduğu takdirde sertifikalı fidanlarına dekar başına 50-300 TL arasında destek verildiğini belirtti.

Gaziantep'te nar ekili alanın 2008 yılında 7,289 dekar, 2009 yılında 7,917 dekar ve 2010 yılında 8,066 dekar olduğuna işaret eden Yılmaz, vatandaşların hızla nar bahçesi kurmaya devam ettiğini söyledi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarım ürünlerini işleyen, paketleyen ve depolayan tesislere yüzde 50 hibe verildiğini, nar ekşisi tesislerine de bu desteğin olduğunu belirten Yılmaz, "Nar, önemli bir gelir kaynağı oldu. Nar ekşisinin üretilmesi son derece önemli. Katma değere dönüştürülüyor, böylece hem çiftçinin ürünü para ediyor hem de vatandaşımız ihtiyaç duyduğu böyle lezzetli bir gıda maddesini sağlıklı tesislerde üretilmiş olarak tüketme şansına sahip oluyor. Zaten nar ekşisinin kaynağı Gaziantep. Ticareti burada yapılıyor, buradan Türkiye'ye yayılıyor" dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı