Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur ayçiçeği chicago borsası salgın

Bu haber kez okundu.

Çukurova'da çiftçinin kulağı TMO'da
Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Türkiye'nin önemli buğday üretim merkezlerinden biri olan Çukurova'da havaların iyi gitmesiyle geçen hafta başlayan hasadın, 20 Haziran'a kadar tamamlanmasının beklendiğini söyledi.
Çukurova'da geçen yıl 2,5 milyon dekar olan buğday ekim alanlarında bu yıl yüzde 25'lik bir daralmanın olduğunu ifade eden Tezcan, ''Bu daralma buğdayın girdi maliyetlerinin yüksek olmasından ve geçen yıl hasat sonrasında fiyatların gerilemesinden kaynaklandı. Ürününü hemen satmayan üreticiler, zarar etti. Buğday çiftçiye çok para kazandıran bir ürün değil. Çukurovalı üreticiler buğdayın yerine yer fıstığı, mısır ve ayçiçeğine yöneldi'' dedi.
Tezcan, Çukurova'nın Türkiye'de ilk hasadın yapıldığı yer olduğunu dile getirerek, ''Çukurova'da üretilen buğday, turfanda ve kalitesi yüksek bir üründür. Bölgedeki üreticilerin kulağı Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıklayacağı alım fiyatında. Beklentimiz 70 kuruş civarında. Buğday, stratejik bir ürün, olmazsa olmaz. İleri ki yıllarda buğday rekoltesinin daha da geriye gitmemesi için TMO, bir an önce alım fiyatını açıklayarak devreye girmesi gerek'' diye konuştu.
Türkiye genelinde de bu yıl rekoltede bir azalmanın söz konusu olduğuna değinen Tezcan, şunları kaydetti: ''Türkiye genelinde geçen yılki rekolte 20 milyon ton, Çukurova'nın da 1 milyon 300 bin tondu. Bölgede hasat başladı, ancak ekim alanları yüzde 25 oranında daraldığı için rekolte az olacak. Bu yıl Çukurova'da rekoltenin 1 milyon tonun altında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Şu anda ofis fiyat açıklamadığı ve alımlara başlamadığı için bazı üreticiler, ürünlerini tüccara 60-63 kuruştan veriyor. Üreticinin buğdaya küsmemesi ve emeğinin karşılığını alabilmesi için TMO'nun iyi bir fiyat açıklaması gerek. Umudunuz da bu yönde.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı