Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Demre, biberde örtü altı üretimini yüzde 100'e çıkarmak istiyor
Biyolojik mücadelede pilot bölge seçilen Antalya'nın Demre ilçesinde yüzde 38 olan örtü altı oranının özellikle biberde yüzde 100'e çıkarılması hedefleniyor.

İlçede yapılan biyolojik mücadele toplantısında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Şen, her ülkenin kalıntı kriterleri olduğunu, Türkiye'de normal olan değerlerin alıcı ülkelere göre yüksek çıktığını söyledi.

    Sorunun tarımsal kimyasallardan kaynaklandığını ifade eden Şen, "Bunun için bizlerde kriterlerimizi alıcı ülkelerin kriterlerine göre gözden geçireceğiz. Demre'de ise biber öne çıkıyor. Bu konuda destekleme çalışmaları devam ediyor. 2013 desteklemeleri için üreticinin mart ayını beklemesinde fayda var. Örtü altı biyolojik çalışmalarını geliştirerek yaygınlaştırılması, kamu ve özel sektör ile sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle üreticilerimize teknik desteğin yanında diğer destekler konusunda çalışmalar yürütülmesi için bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Biyolojik mücadelede pilot bölge seçilen Demre'nin yüzde 38 olan örtü altı oranının, özellikle biberde yüzde 100'e çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ile biyolojik mücadele konusunda yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi ve uygulanabilmesi aşamasında işbirliği için mutabık kaldıklarını belirten Şen, insan ve çevre sağlığının önemli olduğunu, tarım kimyasallarının en son başvurulacak yöntem olması gerektiğini söyledi.

    Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Şen'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantı Demre Toptancı Hali Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği'nin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Şahin, Demre Toptancı Hali Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Fahri Duran, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Sarıca, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Münir Küçükyılmaz ile üreticiler katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,