Öne Çıkanlar genç çiftçi projesi e-fidancim ayçiçeği alımı lavanta lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

Deneme Amaçlı Üretilen Hayvan Pancarında Hasat Başladı
 Erzurum'da deneme amaçlı üretilen organik hayvan pancarı üretiminde hasat başladı.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA)'nın Mali desteği ve Doğu Anadolu Besiciler Birliği (DATÜB)'nin teşviği ile Erzurum merkez Beypınar'ı köyünde ilk ürün hasadı törenle gerçekleştirildi. İki köyde deneme amaçlı ekilen hayvan pancarı büyükbaş hayvancılıkta kaba yem ihtiyacını karşılayacak. Türkiye'de ilk defa Erzurum'da ekildiği iddia edilen hayvan pancarının et ve süt verimini yüzde 12 arttırdığı belirtildi. İki köyde 60 çiftçinin 300 dönüm alan üzerinde ekimini gerçekleştirdiği hayvan pancarının hayvancılık sektöründe yem ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacağı belirtildi.

KUDAKA Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan, 200 bin liraya mal olan hayvan pancarı projesinin 170 bin liralık hibe kısmını karşıladıklarını söyledi. Altan, Erzurum'da tarım ve hayvancılığı geleneksellikten kurtarmak için çaba harcadıklarına işaret ederek, "Geleneksel yöntemlerde tarım ve hayvancılıkta verim alamıyoruz. modernizasyon ve bölgeye uygun yeni ürünlerle hayvancılık ve tarımda verimi arttırmayı hedefliyoruz." dedi.

ORGANİK TARIM CAN DAMARI

DATÜB Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Ilıcalı, Doğu Anadolu Bölgesi'nin ve Erzurum'un sosyo ekonomik kalkınmasının organik tarım ve hayvancılıkla gerçekleşebileceğini ifade etti. Ilıcalı, dönüm başına 15 ton ürün veren ve bölgenin ikinci ürünü olarak değer kazanan hayvan pancarı üretiminin bölge hayvancılığına ivme kazandıracağına işaret ederek, "Organik tarım ve hayvancılık bölgemiz çiftçisinin yüzünü güldürecek." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,