Öne Çıkanlar tarım vairo badem çeşidi Gıda papaz erik fidanı makam aracı

Bu haber kez okundu.

Diyarbakır'da üzüm artık geleneksel yöntemle işlenmeyecek
Diyarbakır'da ''Kırsal Kalkınma Projesi'' kapsamında alınan üzüm sıkma makinelerinin ilçelere dağıtımına başlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile UNDP Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) işbirliğiyle Diyarbakır, Batman ve Siirt'te yürütülen 37 milyon dolar bütçeli ''Kırsal Kalkınma Projesi'' ile alımı yapılan 70 bin lira değerindeki 10 üzüm sıkma makinesinin dağıtımı için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde tören düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya yaptığı konuşmada, üzüm ve bağın Diyarbakır ile özdeşleştiğini, bağın bazı çeşitlerinin ana vatanının Diyarbakır ile Çermik, Çüngüş, Lice ve Hazro'da olduğunun bazı kaynaklarda yer aldığını söyledi.
Koçkaya, IFAD'ın uluslararası tarzda, çağdaş, modern ve kendine özgü çalışmaları kapsamında Diyarbakır'da bağcılığın gelişmesine katkı sunmak için 70 bin lira değerinde 10 üzüm sıkma makinesi alındığını ifade ederek, krom nikel paslanmaz çelikten imal edilen ve elektrik enerjisiyle çalışan bu makine sayesinde hijyenik üretim yapılacağını bildirdi.

Makineleri 5 ilçedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine dağıtılacağını ifade eden Koçkaya, şöyle dedi:
''İlk kez bölgede kullanılacak makineler sonbaharda fiziki güç gerektiren pestil, cevizli sucuk gibi ürünlerin yapılmasını kolaylaştıracak. Bağcılığın yoğun yapıldığı ilçelerimize dağıttık. Onlarda ihtiyacı olan üreticiye emanet olarak verecek. Köyden kente göçün yoğun yaşandığı bölgede tarımın modernize edilmesini sağlayan bu makine özellikle yaşlı çiftçilerimizi sevindirecek. Devlet desteği ile bölgede ilk kez kullanılacak bu makine, üzümün el, ayak, çalı veya çırpı ile ezilmesi yöntemlerine son verecek. Böylece ciddi bir iş tasarrufu da sağlanacak. Projeden memnun kalınması halinde önümüzdeki yıllarda bu projeye takviyede bulunacağız.
'Kentimizde yetişen bağ çeşitleri genellikle şıralık üzümler. Sofralık üzümleri de yavaş yavaş üretim çeşitlerine ilave ediyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Bitkisel Üretim Geliştirme Genel Müdürlüğünce sertifikalı fidan destekleri sürüyor.''

-''Türkiye'deki en entegre kırsal kalkınma proje''

Diyarbakır, Batman, Siirt Kalkınma Projesi (DBSKP) Bölge İdarecisi Murat Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hazırlanan projenin, Birleşmiş Milletlere bağlı kredi finansmanı sağlayan bir birim olan IFAD'ın (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) desteğiyle hayata geçirildiğini söyledi.
Akbaş, proje kapsamında bölgede özellikle meyveciliği geliştirmek için 77 dekar alanda 161 örnek bahçe kurulduğunu, üzüm sıkma, badem kırma ve ayıklama makinesi, fidan çukuru açma borusu ve saman balyalama makinesi gibi 67 adet tarımsal alet alındığını belirtti.
Kırsal alt yapı inşaat işlerinin bulunduğunu da dile getiren Akbaş, ''Proje sayesinde 3 ildeki 13 köyde kanalizasyon ve doğal arıtma tesisi, 2 içme suyu deposu, dere ıslahları, menfezler, 7 köyde sel taşkınları önlemek için yol geçişi, 5 hayvan içme suyu göleti yapıldı. Ayrıca 30 kilometrelik 5 kapalı sistem sulama kanalı kuruldu. Meyve yetiştiriciliğinde 184 kişiye hibe verildi. Bugüne kadar bin 77 dekar alanda 161 örnek bahçe kuruldu. Bu Türkiye'deki en entegre kırsal kalkınma projesi'' dedi.
Çüngüş'te bağcılık yapan Osman Boynukara da, ürettikleri üzüm suyunu ayakla ezmek suretiyle pestil ve pekmez yaptıklarını belirterek, dağıtılan makinenin işlerini çok kolaylaştıracağını söyledi.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı