Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği teknoloji gelin duvağı fidanı hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Doğu çiftçisi silaj tekniğinden yeterince faydalanamıyor
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Birlik Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından desteklenen Erzurum Ovası’nda Silaj Tekniğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Bölgede Silajın Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu panel düzenlendi.
Başkanlığını Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Y. Canbolat’ın yaptığı panele konuşmacı olarak Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Altun, Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe ile Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Akif Yörük katıldı.

Panelin açılışında konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Y. Canbolat, proje ile Erzurum Ovası’nda silajın yaygınlaştırılmasının amaçlandığını söyledi. Prof. Dr. Mustafa Tan ise, Erzurum Ovası’nda silaj tekniğinin yaygınlaşması için yoğun bir eğitim programı başlattıklarının altını çizerek, bu eğitimlerin köy seminerleri, öğrenci seminerleri, teknik personel eğitim, tarla günü, çiftlik gezisi, örnek mısır ekimleri, silaj ve silo yapımı ve silaj panelleri ile devam edeceğini bildirdi.

Prof. Dr. Mustafa Tan, proje ile bugüne kadar bin 800 çiftçinin eğitimden geçirildiğini belirterek, projenin 21 köyde uygulandığının altını çizdi. Bu uygulamalarda 523’ü çiftçi olmak üzere 700’ün üzerinde vatandaşın eğitildiğini söyleyen Prof. Dr. Tan, "21 köyde 37 çiftçi ile anlaşma yapılarak silajlık mısır ekimi yapıldı. Silaj, günümüzde hayvan beslenmesinde vazgeçilmez bir üründür. Ama Erzurum, Bayburt, Ağrı, Ardahan gölgesinde silajlık ürünler yeterli derecede kullanılmamaktadır." dedi.
Kış aylarında özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde kaliteli yem ihtiyacı açığının ortaya çıktığını vurgulayan Tan, "Bu nedenle bölgede yem bitkileri tarımına ağırlık verilmesi, alternatif kaliteli kaba yem kaynaklarının devreye sokulması zorunludur. Bu alternatif kaynakların başında ise silaj gelmektedir. Kış aylarında yeşil ot bulmanın imkânsız olduğu Erzurum ve benzer yerlerde hayvanların sulu yem ihtiyacını karşılayacak en önemli yem silajdır. Silaj yapımı ve kullanımının yaygınlaştırılması ile özellikle kış dönemindeki hayvan besleme daha verimli ve sağlıklı olacaktır." diye konuştu.

Prof. Tan, silaj bitkilerinin ise mısır, koca darı, sudan otu, ayçiçeği, tahıllar, yonca, çayır otları, pancar yaprakları olduğunun altını çizdi.

Bu arada panenilin, KUDAKA’nın etki alanındaki Erzincan ve Bayburt’ta da verileceği ifade edildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,