Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Dökülen yapraklarla doğal gübreleme yöntemi
Pendik Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Ekipleri, sonbahar mevsimiyle dökülmeye başlayan yaprakları çöp konteynerleri yerine ağaç diplerine dökerek doğal gübreleme yapıyor.

Sonbahar mevsimiyle dökülmeye başlayan ağaç yapraklarının yeniden doğaya kazandırılması amacıyla çalışmalar yapan Pendik Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, cadde ve sokaklardan topladığı ağaç yapraklarını İstanbul Anadolu yakasının önemli oksijen kaynaklarından biri olarak görülen Aydos ormanlarındaki ağaç diplerine dökerek doğal gübreleme yapıyor. 'Malçalama' olarak bilinen bu yöntem özellikle Avrupa ülkelerindeki çevreciler tarafından sıklıkla uygulanan basit ve ucuz bir yöntem olarak biliniyor. Yetkililer, bu uygulama ile toprak yüzeyindeki kaymak tabakasının oluşmasının önlenilmesi, yağmur sularının toprağa daha iyi girişi ve daha kolay hareket etmesinin sağlanması, oluşabilecek hastalıklardan ağaçların korunmasını hedefliyor.

Bu yöntemin doğru kullanılması durumunda yabani otların gelişimini engelleyerek, toprağa bitki besin elementi eklenmesine ve toprak strüktürünün gelişmesine yardımcı olması, bitkilerin kök yoğunluğunu fazlalaştırması gibi birçok fayda sağlayacağını belirten ekipler, Pendik’te daha fazla alanda malçalama yapılacağını ifade etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,