Öne Çıkanlar mikado kayısı Gıda makam aracı ilaç zehirlenmesi şiddetli yağış

Bu haber kez okundu.

Dünya pamuk üretimindeki artış tekstilciyi sevindirdi
İZMİR (CİHAN)- Arjantin'in Buenos Aires şehrinde 4-10 Eylül 2011 arasında düzenlenen ve uluslararası düzeyde pamuğun kaderinin belli olduğu Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi 70. Genel Kurulu'nda, 2011/12 sezonu üretiminin 26,3 milyon ton seviyesinde olacağı öngörüsünde bulunuldu. Dünya genelinde pamukta devir stoklarının 11,4 milyon tona ulaşmasının beklendiğini belirten Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, 2010/11 sezonunda tarihi anlamda zirveye ulaşan pamuk fiyatlarının, 2011/12 sezonuyla birlikte dengeleneceğini söyledi.

Genel kurulda ana temanın “Pamuk Değer Zinciri İçinde Kamu ve Özel Sektörün Rolleri: Verimliliğin ve Hakkaniyetin Sağlanması” olarak belirlendiğini aktaran Ünlütürk, “Aşırı yükselen pamuk fiyatları sonucunda, bu sezon üretimde tarihsel bir patlama meydana geldi ve tüketime göre yaklaşık 2 milyon tonluk fazlalık oluştu. 2 milyon tonun ilavesiyle birlikte devir stoklarının 11,4 milyon tona ulaşması bekleniyor. Bu nedenle fiyatlarda dengelenme beklentisi var. Fiyatların, sanayicinin ve üreticinin beklentisinin çakışacağı noktada şekilleneceğini düşünüyoruz. Aşırı fiyat artışları sonucunda dünya genelinde tekstil sektörü, pamuk yerine çok daha ucuz olan suni elyafa yönelmişti. Pamuğun da toplam elyaf tüketimindeki payı, yüzde 36'dan 33'e gerilemişti. Nispeten daha makul seviyelere gelecek fiyatlarla 2011/12 sezonunda pamuğun, diğer elyaflara göre tekrar rekabetçi gücünü tekrar yakalamasını bekliyoruz.” dedi.

Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi'nde Türkiye'yi, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel'in başkanlığını yaptığı Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, Başkan Yardımcısı Burak Sertbaş, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Doğan, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Bakan, Türkiye Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Danışmanı Dr. Sebahattin Gazanfer, Ekonomi Bakanlığı Tekstil Dairesi Uzmanı Mustafa Yurdupak ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet temsil etti.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı