Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Ege Bağ Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı
Sardes Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda yörenin dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümünde yaşanan sorunlar ve çözümü noktasında alınacak kararların neler olabileceği konuşuldu. Toplantıya Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz'ün yanı sıra Salihli İlçe Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, çevre ilçelerin kaymakamları, belediye başkanları, gıda tarım ve hayvancılık il ve ilçe müdürleri, ziraat odası, ticaret borsası, ticaret odası ve davetliler katıldı.

Toplantıda konuşan Salihli İlçe Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, "Bağcılık bilindiği gibi gerek kuru üzüm gerekse yaş üzüm hem ilçemizin hem de ilimizin önemli tarım ürünlerinden birisidir. Ülkemiz açısından da ihracatta taşıdığı önem dolaysıyla gerçekten önemli bir role ve paya sahip. O açıdan üzüm üretiminde bağcılıkta ne kadar ileri gidersek ne kadar modern tekniklerle üretim yaparsak bunun milletimiz ve üreticiler açısından faydalı olacağının ve faydasını arttıracağının bilincindeyiz. Toplantımızın da amacı da budur." dedi.

"Türkiye'de Sultaniye kuru üzümün olmadığı hiçbir yer gördünüz mü?" diyerek konuşmasına başlayan Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Manisalılar başta olmak üzere Ege Bölgesi’nde yaşamını sürdüren insanlar yörede yetiştirilen çekirdeksiz Sultaniye üzümü ile gurur duymaları gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında üzümün milli bir ürün olduğunu vurgulayan Daşöz, "Zorunlu tüketim olarak tuz her yerde bulunuyor. Şeker her yerde bulunuyor ama bir kültür olarak yaşamımıza bu kadar yakından girmiş az üründen bir tanesi de üzümdür. Ramazanda hoşafta kullanılır. Çocukluğumuzda anne ve babalarımız cebimize leblebi ile birlikte koyup sokakta oyun oynarken yeriz. Demek ki bu ürünün üretildiği şehirde görev yapmak bana da nasipmiş. Şimdi üretici tarafından olaya bakıyoruz. Üreticiler, bu işin ticaretini yapanlar bizlere böylesine güzel bir ürünle Türkiye ve Dünya şampiyonluğu gururunu yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Tabi bu tarım konuları bir taraftan doğal şartlara bağlıyken diğer taraftan da doğal kaynakların iyi kullanılmasına bağlı ama bir taraftan da artık hepinizin kabul edeceği biyoteknoloji genetikte modern tarım gibi uygulamaların iyi uygulanması, teknolojiden yararlanma ve örgütlenme etkili pazarlama bir dizi işlerin iyi yapılmasına bağlı olan bir şey. Bölgemizde insanların bu konuda yeniliklere açık olduğunu, örgütlenme ve ticaret kabiliyetlerinin üst düzey olduğunu gözlemliyoruz. Ama lider olmak önemli değil. Lider kalmak çok önemli. Katma değeri arttırmak çok önemli. Bu noktada tüketicinin sağlığını da dikkate aldığımızda tüketici hakları en temel insan haklarından kabul edildiği için bütün dünyanın denetleme hakkı olduğu otomatik olarak ortaya çıktı. Bizler bu oyunun kurallarına iyi uyup, en verimli, en etkili yöntemlerle çalışmamız gerekiyor. Bu aşamada gelişmeleri yakından takip edip bu tür toplantıları daha sık yapmalıyız. Çünkü bu tür değerlendirmelerin daha sağlıklı yapılabileceği yerler toplantılardır. Bu toplantıdan çıkacak sonuçlar hepimiz için çok olumlu yansımalar olabilir." dedi.

"İHRACAT SIRASINDA YAŞANAN EN BÜYÜK SORUN İLAÇ KALINTILARIDIR"

Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran ise "Sultaniye üzümü bölgemizde, ülkemizde ve dünyada adıyla kalitesiyle 1 milyon dekarlık üretim alanı ile öne çıkaran üründür.

Bilindiği gibi yaklaşık 50 bin üretici ailesi, 22 kuru üzüm işletmesi, 100’e yakın sofralık üzüm işletmesi, alkol, rakı ve şarap fabrikaları, salamura yaprak işletmeleri ve pekmez fabrikası ilimizin ve bölgemizin üzümünü üreterek, işleyerek tüm dünyaya pazarlamaktadır. İhracat sırasında yaşanan en büyük sorun ise üzümde ilaç kalıntılarıdır. Bu sorunun çözülmesi için hep birlikte hareket ederek ortak kararlar almalıyız. İlaçta kalıntıyı en az seviyeye indirdiğimiz taktirde ihracat edilecek olan ürünler sorunsuz bir şekilde Avrupa pazarlarında yerini alabilir. Bunun içinde üreticilerimize seminerler düzenleyerek bilinçli bir şekilde üretim yapmalarını sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.

Demran, konuşmasında Çözüm bekleyen sorunlara, Bağ Danışma kurulunun amaçlarını dile getirirken, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’da üzüm üreticisinin nereden nereye geldiğini anlattı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı